Britský Nejvyšší soud začal projednávat odvolání spoluzakladatele WikiLeaks Juliana Assange proti vydání do Švédska, kde je vyšetřován kvůli podezření ze znásilnění a sexuálního zneužití. Před budovou soudu se shromáždila skupinka Assangeových stoupenců požadujících jeho propuštění.
Čtyřicetiletý Australan s platinově světlými vlasy byl oblečen do tmavých šatů a po příjezdu k soudu se ocitl uprostřed davu tvořeného novináři a jeho příznivci. "Je nutné ho osvobodit," prohlašovali lidé.
Sedm soudců se bude Assangeovou kauzou zabývat dva dny a verdikt bude vynesen později - za dva až deset týdnů. O vydání rozhodly britské soudy už dvakrát, ale Assange se vždy odvolal. Čtyřicetiletý Australan obvinění popírá a tvrdí, že souvisí s tím, že WikiLeaks zveřejňovaly důvěrné americké diplomatické depeše.
Assange nebyl z údajného znásilnění ve Švédsku obžalován. Švédská prokuratura ho chce nejprve vyslechnout. Odvolání zpochybňuje, že by švédská prokuratura měla pravomoc vydávat evropský zatykač, na jehož základě by měl být do Švédska vydán. "Toto odvolání se zakládá na otázce, která se by se dala shrnout: má švédský prokurátor pravomoc týkající se extradice?" prohlásila Assangeova advokátka Dinah Roseová.
V Británii či USA mohou zatykač vydat obvykle jen soudy. Představitelé Švédska tvrdí, že ve Švédsku a dalších evropských zemích to mohou být i žalobci.
Assange také prohlašoval, že by mu ve Švédsku hrozilo kvůli zveřejňování tajných materiálů větší riziko předání do Spojených států, věznění na základně Guantánamo a případně i trest smrti. USA ho zatím z ničeho neobžalovaly.
O vydání rozhodl už loni v únoru britský soud první instance. Odvolací soud pak v listopadu odvolání zamítl. Podle něj vydání evropského zatykače a následující soudní procedury byly "zákonné" a "přiměřené". Odmítl také zmíněný argument, že zatykač je neplatný, protože ho vydal prokurátor, ne soud.
Konečný verdikt
Verdikt nejvyššího soudu bude v rámci Británie konečný. Pak by se Australan mohl obrátit už jen na štrasburský Soud pro lidská práva. Podle britské prokuratury by pak bylo vydání pozastaveno a čekalo by se na verdikt štrasburského soudu, který má 14 dní na to, aby případ přijal, nebo odmítl. Pokud by odmítl, byl by Assange rychle předán Švédsku.
Assange se po vydání evropského zatykače 7. prosince 2010 přihlásil britské policii. Po devíti dnech ve vazbě byl propuštěn na vysokou kauci a žije v domácím vězení v domě svého stoupence v hrabství Norfolk.
Australana obvinily dvě ženy, které pracovaly pro WikiLeaks. Jedna tvrdí, že ji v srpna 2010 "sexuálně obtěžoval", když odmítl použít kondom. Druhá tvrdí, že využil toho, že spala. Podle obhajoby ale souložili již předtím, a když se žena probudila, tak sex neodmítala.
Assange, který loni zažil těžké chvíle spojené se soudními spory a finančními problémy vedoucími k pozastavení vysílání WikiLeaks, však podle agentury AFP neřekl své poslední slovo.
Nedávno oznámil, že bude moderovat sérii televizních pořadů, na které budou pozváni významní politici, myslitelé a revolucionáři z celého světa. Ruská televizní stanice RT blízká Kremlu oznámila, že tyto pořady začne vysílat v březnu.
Jeho postavení světové celebrity podtrhuje i to, že Assange se objeví v 500. dílu amerického kultovního kresleného seriálu Simpsonovi, který se má vysílat 19. února.