Předseda dolní komory britského parlamentu hodlá anglikánské kaplance přidat kolegy z několika dalších náboženství, aby církevní služby měli k dispozici i poslanci s jinou vírou. Zastoupen má být islám, hinduismus, buddhismus, zoroastrismus, džinismus a Bahá'í.
Časem by se mohli zástupci dalších náboženství a věr podílet i na parlamentních ceremoniích, ovšem aby mohli také oficiálně číst ranní modlitby ve sněmovně, byla by potřeba ústavní reforma, píše deník The Telegraph. V současnosti smí modlitbu před zahájením každého sezení číst jen kaplan (kaplanka) předsedy sněmovny. Tuto funkci od samého vzniku v roce 1660 měli toliko anglikánští kněží.
Svého monopolu se ale dnešní kaplanka Rose Hudsonová-Wilkinová sama navrhla vzdát a prosazuje kaplanství několika vyznání. Ta už delší dobu bojuje za to, aby anglikánská církev více uznávala etnické minority. Noví kaplani nebudou dostávat plat a ještě není ujasněné, jakou přesně budou mít roli, mají každopádně zajistit pastorální potřeby každého.
"Nemocnice a věznice už takový typ kaplanství mají, není žádná senzace, že teď děláme totéž," řekla Telegraphu Hudsonová-Wilkinová. "Jak se pohybuji po sněmovně, objevuji lidi všech životních cest, a toto se zdá být zodpovědným krokem." Je už dlouho zavedenou praxí, že kaplan(ka) zval(a) představitele dalších vyznání. Momentálně je z 650 poslanců osm muslimů, ale k džinismu původem z Indie či z Íránu pocházejícím zoroastrismu a Bahá'í se nehlásí žádný. O zaměstnancích parlamentu ovšem statistiky nejsou.
Někteří poslanci ale kaplančino úsilí zpochybňují. "Vítám zprávy, že se to zavádí, pakliže je poptávka, ale zatím jsem si takové poptávky nebyl vědom," říká David Amess z konzervativní strany. "Jsem z toho rozpačitý, nedovedu si představit, kdo o to požádal."
"Zavání to cvičením v politicky korektním zaškrtávání formulářů," vyjádřil se další poslanec.
"Nemyslím, že je něco špatného, pokud si někdo z personálu přeje hostujícího kaplana, ale začíná to být směšné, pokud máte zastoupená všechna náboženství do posledního," soudí Ann Widdecombeová, bývalá ministryně, která konvertovala z anglikánské víry ke katolictví.
Dědictví impéria
Zoroastrismus patří mezi nejstarší monoteistická náboženství, vznikl v Persii před šestým stoletím před naším letopočtem. Bohem je Ahura Mazda a Zarathuštra prorokem. Ve světě nemá víc než dvě stě tisíc věřících. Do Británie se dostal v roce 1723 a patřili k němu tři první nebritští poslanci z impéria.
Naopak Bahá'í je moderní víra, vznikla v polovině 19. století rovněž v Persii a hlásá sjednocení všech národů. Ve Spojeném království má asi šest tisíc stoupenců, po světě mezi pěti a šesti miliony.
Podstatně více je samozřejmě v Británii muslimů, necelých dva a půl milionu. Někteří jsou vidět i v politice, labouristickým stínovým ministrem spravedlnosti je Sadiq Khan a předsedkyní vládnoucí konzervativní strany baronka Sayeeda Hussain Warsiová (premiéři nebývají předsedy stran).