Britský soud: Vrh botou po premiérovi Číny <span>není zločin</span>

Zahraničí
2. 6. 2009 21:23
Německého studenta soud v Cambridge osvobodil.
Německého studenta soud v Cambridge osvobodil.

Martin Jahnke nenarušil veřejný pořádek, uvedl soud.Německý student Martin Jahnke, který začátkem roku hodil na univerzitě v britském Cambridge na čínského premiéra Wen Ťia-paa botu, se podle britského soudu neprovinil žádným trestným činem.

Muntadar Zajdí, irácký novinář, který hodil botou po bývalém americkém prezidentovi Bushovi, si při tom podle iráckého odvolacího soudu odsedí rok ve vězení.

Soudce Ken Sheraton řekl Jahnkeovi, že není dost důkazů, aby byl odsouzen za narušování veřejného pořádku. Důrazně ho však vyzval, aby v budoucnosti dával větší pozor na své chování.

ČTĚTE TAKÉ: Vrhače bot poslal soud na tři roky do vězení
                        Irák: socha „vrhače bot" odhalena a odstraněna
                        Vrhač bot na Bushe usiluje o azyl ve Švýcarsku

Sedmadvacetiletý Martin Jahnke hodil černou sportovní botou po čínském premiérovi při jeho přednášce na Cambridgeské univerzitě 2. února. Hod botou, která premiéra minula, doprovodil výkřikem, "jak se může univerzita prostituovat s takovým diktátorem". Pak byl vyveden.

Čin přitáhl pozornost čínských obhájců lidských práv v Británii.Peking dal po incidentu najevo "silnou nelibost". Nicméně podle čínského ministerstva zahraničí Wen Ťia-pao posléze telefonoval do Británie a přimlouval se za to, aby Jahnke měl možnost pokračovat ve svém studiu.

Podle listu Daily Telegraph se Jahnke, který studuje na katedře patologie, zabývá ve skupině profesora Johna Trowsdalea důležitým genetickým výzkumem nemocí, jako je cukrovka a roztroušená skleróza. Jeho práce byly zveřejněny v odborné revue Journal of Biochemistry.

Legitimní protest

Mladý vědec při procesu popíral, že by se dopustil trestného činu. Hájil se tím, že přistoupil "jen k legitimnímu protestu" a že nechtěl nikoho zranit.

Jeho advokát po soudním rozhodnutí uvedl, že Jahnke výsledek vítá a vyzývá veřejnost, aby se zaměřila na stav lidských práv v Číně. 

ČTĚTE TAKÉ: Šéfka Amnesty: Pro Číňany je důležité neztratit tvář

V případě odsouzení německému studentovi hrozilo až šestiměsíční vězení a pokuta až pět tisíc liber (158 300 korun).

Irácký novinář Muntadar Zajdí, který v prosinci na tiskové konferenci hodil svými botami po tehdejším americkém prezidentovi Georgi Bushovi, byl v Bagdádu odsouzen ke třem letům vězení. Odvolací soud mu však zmírnil v dubnu trest na jeden rok, vzal v úvahu jeho do té doby čistý trestní rejstřík i dosavadní dobré chování a nízký věk.

Foto: Reuters, ČTK/AP

Další čtení

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Americká ambasáda v Kyjevě varovala před vzdušným útokem

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ