Většina osob spojovaných v Británii s terorismem jsou britští občané nebo lidé, kteří jsou v zemi legálně. Oproti vžitým stereotypům pouze malou část z nich představují samotáři nebo náboženští fanatici, uvádí zpráva britské rozvědky MI5 zveřejněná dnes deníkem The Guardian.
Zpráva analyzovala chování několika set osob, které jsou spojovány s extremismem nebo s různými formami terorismu, počínaje jeho financováním a konče bombovými útoky. Rozvědka ji podle Guardianu zpracovala s cílem sestavit demografický profil pravděpodobného teroristy.
Výzkum MI5 neprokázal vžitou představu, že se teroristé v Británii rekrutují z řad náboženských fanatiků. Většinu lidí spojovaných s terorismem tvořili lidé s minimálním náboženským povědomím nebo jen vlažní věřící. MI5 naopak konstatovala, že silně věřící lidé většinou odmítali radikalismus a násilí.
Neprokázala se ani domněnka, že teroristy se stávají především mladí muži bez rodinných vazeb. Podstatnou část lidí spojovaných s terorismem tvoří podle MI5 třicátníci, z nichž řada má manželky nebo děti.
Studie nepotvrdila ani další stereotyp teroristy jako nevzdělaného člověka. Mezi zkoumanými osobami byli lidé zcela bez vzdělání i osoby s vysokoškolským titulem.
Všechny nicméně spojovala skutečnost, že v zaměstnání nedosáhli na vedoucí pozice.
Zpráva rovněž odmítla představu teroristy jako duševně nemocného člověka nebo jako osoby s psychopatickými sklony. Podle výsledků výzkumu je podíl takových osob mezi radikály stejný jako v běžné populaci.
Foto: Reuters a Guardian