Britská vláda odstoupila od reformy nevolené Sněmovny lordů kvůli odporu části konzervativních poslanců a opozičních labouristů. V Dolní sněmovně to dnes oznámil vicepremiér Nick Clegg. Nezdar dalšího pokusu o reformu Sněmovny lordů vyvolává napětí ve vládní koalici konzervativců a Cleggových liberálních demokratů.
Clegg řekl, že odpor části konzervativních poslanců a labouristů znamená, že reformní návrhy by čelily "pomalé smrti". Současně zdůraznil, že byla porušena klíčová součást koaliční smlouvy a jeho strana bude proti změnám hranic volebních obvodů, o které usilují konzervativci.
Proti reformě Sněmovny lordů se otevřeně stavělo 91 poslanců Konzervativní strany premiéra Davida Camerona. Labouristé změny chtějí, ale tvrdili, že je na ně potřeba více času, podle kritiků především proto, aby podpořili krizi vládní koalice.
Clegg dnes řekl, že je zklamán nezdarem reformy, která měla pro liberální demokraty zásadní význam. Nabízel prý konzervativcům kompromis v podobě referenda v roce 2015, ale byl odmítnut.
Dnes prohlásil, že konzervativci si nemohou z koaliční dohody vybírat jen to, co se jim líbí.
Liberální demokraté proto nyní hodlají brzdit návrh na snížení počtu poslanců Dolní sněmovny ze 650 na 600 a na změny hranic volebních okrsků po volbách v roce 2015. Toryové o tyto změny usilují, protože je prý současné uspořádání znevýhodňuje. Podle posledních průzkumů by však vedly k úbytku labouristických a především liberálnědemokratických poslanců.
O transformaci Sněmovny lordů se britští politici snaží již několik desetiletí a před volbami v roce 2010 měly reformu v programu všechny tři hlavní strany. Nyní navrhovaná reforma předpokládala přechod na Sněmovnu lordů s asi 80 procenty volených poslanců.
Sněmovna lordů v posledních desetiletích postupně ztrácela moc. Labouristé nejprve omezili počet dědičných lordů, pak v roce 2009 ustavili nejvyšší soud, když do té doby jeho úlohu plnilo 12 lordů ze sněmovního soudního výboru.
Lordi nemohou vytvářet zákony, ale mohou je doplňovat. Poslanci volené Dolní sněmovny mohou jejich doplňky odmítnout. Sněmovna lordů má nyní 775 členů, z nichž 660 bylo jmenováno, 89 jsou dědiční lordi a 26 duchovní.