Britští muslimové se cítí jako <span>Židé Evropy</span>

Zahraničí
4. 7. 2008 10:34
Britští muslimové na demostraci.
Britští muslimové na demostraci.

Britští muslimové na demostraci.První britský muslimský ministr útočí na rostoucí kulturní nevraživost vůči následovníkům proroka Mohammeda. Prý se ve Velké Británii cítí jako „Židé Evropy". Gordon Brown jmenoval Šahída Málika minulé léto do křesla ministra pro mezinárodní rozvoj.

Podle Málika se muslimové stali pravidelným terčem médií. Ta si prý neberou servítky a útočí na ně způsobem, který by jiná komunita neakceptovala. Ministr sice řekl, že nesrovnává situaci s holocaustem, ale také varoval, že se mnozí věřící v Alláha nyní cítí jako „cizinci ve vlastní zemi".

„Myslím si, že kdyby se jich někdo zeptal, většina muslimů by souhlasila s odpovědí, že se v dnešní době cítí jako Židé Evropy," řekl podle listu The Independent čtyřicetiletý ministr. „Nechci to srovnávat s holocaustem, ale stejně jako bylo tehdy téměř legitimní zaútočit na Žida, mnozí muslimové by řekli, že se dnes cítí úplně stejně."

Stotisícová demonstrace muslimů v Londýně: „Z nějakého důvodu tu prostě panuje pocit, že je v pořádku udělat si z někoho terč, pokud je to muslim. A nemusíte se vůbec zabývat fakty, lidé jakoby je neviděli," vysvětluje Málik.

Svá tvrzení o rostoucí nesnášenlivosti Málik pronesl ve vysílání televize Channel 4 v rámci seriálu dokumentů Dispatches, které připomínalo výročí bombových atentátů na londýnskou hromadnou dopravu ze 7. července 2005.

Průzkum spojený s dokumenty ke smutnému milníku britských novodobých dějin ukazuje rostoucí polarizaci v názorech Britů i muslimské komunity čítající zhruba 1,6 milionu členů.

Podle společnosti pro výzkum veřejného mínění ICM viní do určité míry za útoky z roku 2005 islám plných 51 procent Britů. Na druhé straně více než čtvrtina muslimů nyní věří, že hodnoty islámu nejsou slučitelné s britskými hodnotami.

Muslimské motlitby na Trafalgarském náměstí v Londýně.Zatímco 90 procent věřících v Alláha se cítí nějakým způsobem spojeno s Británií, osm z deseti z nich zároveň pocítilo od roku 2005 nárůst náboženských předsudků.

Dokumentární film To by se muslimovi stát nemělo,  představený autorem a moderátorem Peterem Obornem, se zabývá pohledem na negativní postoje vůči muslimům. Podle snímku různé think-tanky a komentátoři v tisku z nevraživosti udělali běžnou věc a jejich vyjadřování nyní přebírá ultrapravice.

Sám Málik v roce 2002 jen těsně unikl vážnému zranění, když se na něj pokusil najet řidič automobilu u čerpací stanice v jeho domovském městě Burnsley. Právě Málikův volební obvod Dewsbury, kde byl před třemi lety ve všeobecných volbách zvolen do parlamentu, patří k nejkontroverznějším v Británii.

Extrémně pravicová Britská národní strana tam získala nevíce hlasů v zemi a Dewsbury bylo domovem vůdce sebevražedných útoků z roku 2005, Muhammada Sidik Chána.

Foto: Profimedia

Autor: - els -

Další čtení

Vladimir Putin

Stále výsměch. Moskva chce mír, ale nevzdá se cílů války, řekl Putin Trumpovi

Zahraničí
3. 7. 2025
ilustrační foto

Ukrajinské rakety zabily ruského generála, oblíbence Putina. Povýšil ho

Zahraničí
3. 7. 2025
Amelia Earhartová a Fred Noonan, pilotka, navigátor

Američané znovu hledají letadlo Amelie Earhartové. Vyřeší záhadu?

Zahraničí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ