Britští opoziční konzervativci dnes potvrdili svůj odpor vůči lisabonské smlouvě o reformě institucí Evropské unie. Šéf Konzervativní strany David Cameron zopakoval, že konzervativci nadále požadují referendum o smlouvě, a zahájil kampaň, která má vládu přimět k jeho vypsání.
Cameron ostře kritizoval vládní labouristy za to, že referendum neuspořádala, přestože to před minulými volbami slibovala. Vláda Gordona Browna loni nechala smlouvu ratifikovat v parlamentu a zdůvodnila to tím, že slib referenda se týkal jen evropské ústavy, která v roce 2005 neprošla v referendech ve Francii a Nizozemí a kterou právě nahrazuje lisabonská smlouva.
Cameron však dnes zdůraznil, že smlouva je jen ústavou pod jiným názvem. Pokud konzervativci vyhrají příští volby a lisabonská smlouva v té době ještě nebude ratifikována ve všech zemích EU, tak o ní uspořádají referendum, přestože o ní britský parlament už hlasoval.
ČTĚTE TAKÉ: Klaus unii v projevu nešetřil. Europoslanci odcházeli
Můžete schválit Lisabon, vzkazují poslanci Senátu
Vzpurní Irové se "umoudřují". Lisabon by schválili
Konzervativci přitom doporučí voličům, aby hlasovali proti, řekl dnes Cameron. Současně dal najevo, že bude vystupovat proti smlouvě, i když už v době případného nástupu konzervativců do vlády, již bude smlouva platit. "Pokud již bude platit, nenecháme to jen tak," řekl šéf konzervativců, kteří chtějí po evropských volbách vytvořit s českou ODS nový parlamentní klub.
Podle Camerona smlouva znamená předání dalších pravomocí do Bruselu a její odmítnutí by prý přineslo Evropě závan čerstvého vzduchu.
Smlouvu loni odmítli Irové v referendu, které se bude opakovat na podzim. Vzhledem k hluboké hospodářské krizi v Irsku se předpokládá, že Irové tentokrát smlouvu spíš schválí. V České republice se čeká na hlasování v Senátu a případně na podpis euroskeptického prezidenta Václava Klause, v Polsku na podpis rovněž euroskeptického prezidenta Lecha Kaczyńského a v Německu na výrok ústavního soudu.
Britské parlamentní volby se musejí konat nejpozději do června příštího roku, nejčastěji tipovaným termínem je květen 2010. Průzkumy dlouhodobě favorizují konzervativci před labouristy, kteří vládnu již od roku 1997.
Foto: Reuters a ČTK/AP