Brity čekají místní volby. Strana Mayové pocítí další ztráty

Zahraničí
1. 5. 2019 09:26
Vlajka Velké Británie.
Vlajka Velké Británie.

Voliči v Anglii a Severním Irsku ve čtvrtek vyberou členy více než 250 místních zastupitelstev, která dohlížejí na veřejné služby v hrabstvích a jiných územních celcích. Do výsledků se zřejmě výrazně promítne i problematický odchod Británie z Evropské unie. Řada Britů podle tamních médií využije tuto příležitost k tomu, aby potrestala vládní konzervativce za neschopnost realizovat brexit v původním termínu. Některé odhady hovoří o hrozící ztrátě až tisíc z více než pěti tisíc křesel, které strana aktuálně drží.

Pro stranu premiérky Theresy Mayové by navíc místní volby mohly být jen předzvěstí ještě výraznějšího propadu při volbách do Evropského parlamentu, kterým se Británie již takřka jistě nevyhne. Průzkumy zatím naznačují, že Konzervativní strana si v nich pohorší z 19 europoslanců přibližně na deset.

"Dvě volební rány jen zvýší tlak na již tak slabou pozici Mayové v čele vlády, vyvolají další hněv mezi řadovými členy strany a podpoří zákulisní plány na sesazení premiérky. Ta se dosud funkce drží zuby nehty v zoufalé snaze dokončit brexit. Zda bude strana tolerovat dva symbolické volební propadáky, je jiná věc," komentovala tento týden situaci agentura Bloomberg.

Zastupitelé se ve čtvrtek v důsledku specifických britských pravidel nebudou volit v celé zemi, nýbrž jen do rad v Severním Irsku a do 248 ze 343 anglických zastupitelstev. Rozhodne se o obsazení 8425 křesel, přičemž konzervativci zřejmě ze svých více než 5000 přijdou o několik stovek. Konzervativní člen horní komory britského parlamentu a analytik Robert Hayward očekává ztrátu 800 zastupitelských postů, podle webu inews.co.uk se strana připravuje na ještě citelnější propad.

"Myslím, že není pochyb o tom, že to pro nás bude těžká noc," řekla o nadcházejícím sčítání hlasů místopředsedkyně vládní strany Helen Whatelyová. Voliči podle ní nahlížejí na volby jako na možnost vyjádřit nespokojenost s počínáním vlády.

"Mnozí voliči jsou motivováni čistě lokálními záležitostmi, ale brexit zůstává dominantním politickým tématem," hodnotila situaci zpravodajská společnost BBC. Britští novináři v posledních týdnech poměrně často přinášejí zprávy o tom, jak voliči při setkáních s kandidáty v rámci kampaně ventilují svou frustraci, několik politiků bylo údajně i napadeno. Podle profesora politických věd na Univerzitě v Kentu Matthewa Goodwina naservírují konzervativcům porážku lidé "rozzuření z toho, že Británie je stále v EU".

Whatelyová, která je zároveň členkou dolní komory parlamentu, televizi Sky News potvrdila, že v rámci kampaně pozorovala "více hněvu než dříve". Frustrace ale podle ní nemíří jen na konzervativní kandidáty.

"Říkám lidem, že jsem si toho vědoma, jsem si vědoma, jak jste frustrováni parlamentem, popravdě i já jakožto poslankyně jsem frustrovaná," uvedla místopředsedkyně konzervativců. "Ale tohle jsou místní volby a je to o tom, koho si zvolíte jako svého místního zastupitele, který by podle vás měl zajišťovat místní služby," dodala v rozhovoru na Sky News.

I další přední konzervativci jako Jacob Rees-Mogg nebo exministr zahraničí Boris Johnson v posledních dnech nabádali voliče, aby se ve čtvrtek neohlíželi na chaos, který v parlamentu způsobil odchod z EU. Zda byly tyto apely vyslyšeny, začne být jasné v pátek nad ránem, kompletní výsledky však budou známé až po poledni.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Zehl Igor

Další čtení

Papež Lev XIV. vyzval k míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy

Zahraničí
11. 5. 2025

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ