Bývalý britský premiér Gordon Brown je podle britských listů konsternovaný z kritiky, kterou ho ve svých pamětech zahrnul další labouristický expremiér Tony Blair, ale nemíní na ni veřejně reagovat. Ve čtvrtek večer také oznámil, že se hodlá po volební porážce a odchodu z vysokých funkcí věnovat charitativní činnosti a dokončuje knihu o globální ekonomické krizi.
List The Independent s odvoláním na Brownovy spolupracovníky napsal, že to v Brownovi "vře" a že je "konsternovaný" z útoků Tonyho Blaira v memoárech nazvaných Cesta, které vyšly ve středu. Podle deníku ale nemíní na Blairovy výpady reagovat.
Oba muži stáli v 90. letech u zrodu New Labour, tedy proudu, který Labouristickou stranu dovedl v roce 1997 znovu do vlády. Postupně se však dostávali do stále ostřejších sporů, které ukončil až červen 2007. Tehdy Blair uvolnil premiérské křeslo Brownovi, který byl po deset let ministrem financí.
Podle Blaira bylo s Brownem velmi těžké vyjít. Napsal, že Brown je mimořádně inteligentní a do značné míry obratný politik, který ale není s to vycítit nálady voličů. "Politické taktizování - ano. Politický cit - ne. Analytické schopnosti - jedinečné. Emocionální inteligence - nulová," napsal Blair. Tvrdí také, že udělení nezávislosti britské centrální bance po nástupu labouristů byl jeho nápad, přestože se dosud mělo za to, že šlo o mistrovský Brownův tah.
Jednostranné a nespravedlivé paměti
Někdejší ministr školství a Brownův spojenec Ed Balls řekl v rozhlasovém rozhovoru, že považuje Blairovy paměti za "jednostranné a nespravedlivé". Když o nich mluvil s Brownem, tak ten prý jen pokrčil rameny a řekl, že "člověk má především přemýšlet o budoucnosti".
Brown je rovněž před dokončením knihy, ta bude pojednávat o finanční krizi. Vedle toho se expremiér bude podílet na třech charitativních projektech. Dva jsou zaměřeny na šíření internetu v chudých zemích, kromě toho bude pracovat pro organizaci Globální kampaň pro vzdělání.
Jeho aktivity bude koordinovat kancelář v Londýně, kde mají být zaměstnáni dva až tři lidé. Náklady na provoz kanceláře mají krýt jeho veřejná vystoupení, například za vystoupení na Blízkém východě by si měl účtovat přes sto tisíc liber plus náklady (cca tři miliony korun).
Podle britských listů jeho záměry kontrastují s aktivitami Tonyho Blaira po odchodu z Downing Street. Blair je mezi jiným emisarem na Blízkém východě, má řadu dalších organizací a aktivit a zaměstnává na 130 lidí. Média tvrdí, že za své projevy dostává až 250 tisíc liber (7,4 milionu korun) a za poslední tři roky si v librách vydělal dvacet milionů (592 milionů korun).
Foto: Labour Party, ČTK/AP