Brown vyloučil <span>předčasné volby.</span> Teď je pod tlakem

Zahraničí
7. 10. 2007 16:02
Britský premiér Gordon Brown
Britský premiér Gordon Brown

Britský labouristický premiér Gordon Brown se v neděli dostal pod silný tlak, když ho noviny, opozice, ale i jeho spojenci kritizují za způsob, jakým o víkendu ukončil spekulace kolem případných předčasných parlamentních voleb. Brown v sobotu oznámil, že volby letos nevyhlásí; důvody svého rozhodnutí přitom podrobněji nerozváděl.

V rozhovoru pro BBC premiér rovněž zpochybnil, že by se předčasné volby mohly konat v roce 2008. "Myslím, že je velmi nepravděpodobné, že k tomu dojde v příštím roce," prohlásil. Dodal, že volby nevypíše, protože má "pro Británii určitou vizi a chce ukázat lidem, jak ji vláda bude naplňovat".

Předák opozičních konzervativců David Cameron premiéra vzápětí obvinil, že "si dělá z Britů blázny" a že "nejedná přímo, když každý ví, že nechce vypsat volby, protože mu hrozí, že je prohraje", informovala na své webové stránce stanice BBC.

Předseda liberálních demokratů Menzies Campbell míní, že Brown prostě "ztratil nervy". Ve stejném smyslu vyznívají i titulky nedělníků, levicového Independent on Sunday a pravicového Mail on Sunday. Sunday Times dokonce karikovaly premiérův strach z voleb obrázkem, na němž má Brown kalhoty spuštěné ke kotníkům.

Kritika souvisí s faktem, že šéf kabinetu několik uplynulých týdnů fakticky přiživoval možnost vypsání předčasných voleb, když mu výsledky několika průzkumů veřejného mínění naznačovaly, že vládnoucí labouristé mají nad opozičními konzervativci jedenáctiprocentní náskok. V takovém případě by Brown mohl vypsat předčasné volby bez obav z prohry a posílil by tak své postavení v premiérském úřadě, který převzal od Tonyho Blaira v červnu.

Vláda dokonce přikročila k několika zásahům do svého pracovního programu, aby předčasné volby umožnila, a Brown navíc v minulých týdnech odmítl možnost takových voleb dementovat, čímž spekulace ještě podnítil. Také jeho strana začala s rozesíláním předvolebních materiálů.

Nejčerstvější průzkumy ale ukázaly, že do vedení se naopak dostali konzervativci, a to o šest procent. Pokud by se nyní volby konaly, Konzervativní stranu by podpořilo 44 procent voličů, zatímco labouristy pouze 38 procent.

Brown BBC řekl, že v nadcházející fázi svého mandátu chce využít možnost prosadit takovou politickou linii, která povede ke změnám v celé zemi. Naznačil, že se hodlá zaměřit zejména na bydlení, vzdělávání a zdravotnictví.

Cameron je ovšem přesvědčen, že Brown změnil svůj postoj k vypsání předčasných parlamentních voleb jen proto, že konzervativci přišli "s takovými návrhy, které odrážejí potřeby země". "Lidé reagují na naše návrhy velmi pozitivně," tvrdí opoziční předák.

Podle Vinceho Cablea, který stojí v čele liberálnědemokratického poslaneckého klubu, "Brown udělal (kolem předčasných voleb) neuvěřitelný nepořádek a značně podminoval svou důvěryhodnost. Skutečně jsem přesvědčen, že svého rozhodnutí odložit volby bude litovat," řekl Cable.

Ilustrační foto: AP

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ