Brusel je znepokojený z Trumpových kroků, nelíbí se mu

Zahraničí
1. 2. 2017 17:38
Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump.

Evropská komise s rostoucím znepokojením sleduje, jakým způsobem dosavadní i oznámené kroky nové americké administrativy ovlivňují strategické vztahy mezi EU a Spojenými státy. Novinářům to po jednání komise řekl její místopředseda Maroš Šefčovič s tím, že páteční neformální summit prezidentů a premiérů zemí EU na Maltě by měl potvrdit zájem unie být nadále vedoucí silou v oblastech, jako je boj s klimatickými změnami, svobodný a spravedlivý světový obchod či multilaterální uspořádání založené na právu, sdílených hodnotách a funkčním systému mezinárodních organizací.

"Je třeba volit, v jakém světě chceme žít. Je to rozhodování mezi izolacionismem, nerovností a národním egoismem na jedné straně a otevřeností, sociální rovností a sílou, kterou dává solidarita, na straně druhé," prohlásil Šefčovič.

Vyjádření místopředsedy Evropské komise přišlo den poté, co předseda unijních summitů Donald Tusk zařadil kroky nové americké administrativy prezidenta Donalda Trumpa mezi výzvy, jimiž nyní EU musí čelit.

"Jsem přesvědčen, že Spojené státy nikdy neměly lepšího spojence, než je spojená Evropa. Měli bychom si tohoto vztahu cenit a nezapomínat na něj," podotkl Šefčovič.

Evropa však podle něj také nyní slyší dosud nevídané množství výzev z různých částí světa, aby dál zůstala lídrem v řadě oblastí. Trump totiž například dává jednoznačně najevo, že není příznivcem snah bojovat s globálním oteplováním a že jeho obchodní politika bude velmi protekcionářská. S velkou pravděpodobností jsou tak například mrtvá vyjednávání o rozsáhlé obchodní dohodě známé jako Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP).

Šefčovič ale připomněl, že Evropská unie vytváří v USA řadu pracovních příležitostí, protože je jako celek největším zahraničním přímým investorem v zemi.

Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová odpoledne ve vystoupení v europarlamentu prohlásila, že EU se nemá pokoušet řešit americké vnitřní rozpory, ale prosazovat své vlastní cíle. "Toto je jasně americká krize, kterou si nějak musí vyřešit Američané," řekla.

Mogheriniová ocenila ujištění Washingtonu, že zákaz vstupu na území USA neplatí pro občany států EU, kteří mají také druhé občanství některé ze sedmi zemí postižených nedávným Trumpovým nařízením. Unie ale podle ní přesto neustoupí ze svých zásad a neotočí se zády k nikomu s právem na mezinárodní ochranu.

Prezidenty a premiéry zemí unie čeká v pátek v maltské Vallettě nejprve debata o migraci. Večer budou, už bez britské ministerské předsedkyně Theresy Mayové, diskutovat o budoucnosti unie po britském odchodu z bloku. Právě v této části se diskuse podle diplomatů velmi pravděpodobně stočí také na aktuální problematiku strategických vztahů s USA ve chvíli, kdy je nový establishment ve Washingtonu vůči unii a Evropě jednoznačně skeptický.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Carolyn Kaster

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ