Brusel plísní školství v unii. Je odtažité od života
03.07.2008 15:57
Školy v Evropské unii své žáky nevybavují dovednostmi a znalostmi, které v současnosti žádají zaměstnavatelé. Děti si navíc ze škol neodnášejí ani základní schopnosti, například správně pochopit text dělá problémy téměř čtvrtině mladých v "sedmadvacítce". Dnes na to upozornila Evropská komise.
"Potřebujeme připravit mladé lidi na zaměstnání, která dnes možná ještě neexistují," vzkázal dnes eurokomisař pro školství, vzdělávání, kulturu a multilingvistiku Ján Figeľ členským státům "sedmadvacítky" a školám v nich. Zdůraznil, že je také nezbytně důležité, aby se děti na školách naučily základním dovednostem, jako je dobře číst. V tomto ohledu se výsledky dětí v Evropské unii v posledních letech zhoršily.
Zatímco v roce 2000 podle studie PISA mělo potíže porozumět textu 21,3 procenta dětí, v roce 2006 tato část narostla na 24,1 procenta žáků. Žáci v Česku pokulhávali právě ve čtení, naopak jejich silnou stránkou byly přírodní vědy a matematika.
Brusel vyzývá členské státy, aby se jejich školy zaměřily na to, aby v nich žáci dostávali schopnosti, které v životě potřebují. Mezi ně řadí právě zvýšení čtenářské gramotnosti a dovednosti počítat, dále posílení schopnosti učit se. Podle Evropské komise by se také měla zvýšit kvalita učitelů a zaměstnanců škol, měli by se například častěji a kvalitněji vzdělávat.
Evropské komisi dělají rovněž těžkou hlavu školní výsledky dětí z migrantských rodin, protože ve srovnání se svými vrstevníky častěji předčasně ukončují školní docházku a méně se jich hlásí na školy vyššího stupně. Ještě více ji znepokojuje to, že děti z migrantských rodin druhé generace dosahují ve škole horších výsledků než děti z migrantských rodin první generace.
Sociálně silnější rodiče se také snaží nedávat svoje děti do škol s vysokým podílem žáků z rodin migrantů. Komise upozorňuje, že k účinným řešením patří předškolní výchova, jazykové doučování, mezikulturní vzdělávání a kontakty s rodiči dětí a především odstraňování segregace na těch školách, ze kterých se podle ní stala ghetta.
Foto: Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.