Brusel - rýmuje se prů... Belgická bezpečnostní můra

Zahraničí
3. 4. 2016 17:45
Policie v Bruselu.
Policie v Bruselu.

V Belgii to vře - na letišti prý pracují desítky islamistů, v metru číhá druhá nevybuchnutá bomba, IS rekrutuje vesele dál a v ohrožení jsou jaderné elektrárny. Chtělo by se říct se surrealistou Magrittem: Toto není krize...

Anketa:

Jste ochotni se kvůli boji proti terorismu smířit s myšlenkou, že bude stát kontrolovat vaše telefonické hovory a elektronickou komunikaci, případně že se posílí moc a vliv ozbrojených složek? Tedy že se sníží míra vašich osobních svobod?

Na mnohých z pláten slavného belgického malíře Reného Magritte, který kdysi namaloval dýmku s nápisem "Toto není dýmka," jsou postavy bez hlavy. Bezhlavou by se dala nazvat celá současná belgická scéna.

Týden po atentátech se to v Belgii mlelo jak v mlýnku na maso. Hledala se druhá bomba, která podle policejního vyšetřování měla vybuchnout na jiném místě v metru, a jejíž majitel rovněž zatím stále uniká. Přitom se ukazuje, že masakru v metru se dalo předejít. Krizové komando podle ministra vnitra Jana Jambona neprodleně po atentátech na letišti vydalo pokyn metro zavřít v okamžiku, kdy do exploze v podzemí zbývalo celých dvacet jedna minut. Bruselský dopravní podnik MIVB však odmítá, že by takový pokyn dostal.

Orgány nebyly schopny shodnout se ani na tom, kdo měl zajistit, aby se letištní kamikadze Ibrahim El Bakraoui, zadržený loni v létě Turky na syrských hranicích, nemohl nadále volně pohybovat po Evropě, a jak je vůbec možné, že Belgie žádným způsobem nelustrovala jiné do Belgie se navrátivší syrské džihádisty.

Třešničkou na dortu v tomto ohledu byla zpráva, že policie v Antverpách spěšně vyprovodila nového zaměstnance, který do jejich řad přibyl přes pracovní agenturu. Stačila jedna hodina práce v policejní kantýně a podezřelé chování, aby si jej bdělý kolega vyhledal v databázi a nestačil se divit. V policejním spisu muže stálo mimo jiné: vyhrožování atentátem, sabotáž státní bezpečnosti, napomáhání při útěku z vězení, násilné trestné činy, drogy.

Džina z láhve vypustila i sama Letecká policie, která uvedla, že na letišti v Bruselu pracuje minimálně padesát sympatizantů IS. Zejména mezi pracovníky letištních obchodů a odbavovacích pásů pro zavazadla jsou podle otevřeného dopisu, který Letecká policie rozeslala odpovědným orgánům, lidé s trestnou minulostí. "Často se jedná o ostré hochy radikálního islámského smýšlení s početnými záznamy v policejních spisech. Mají přístupové karty do celého letiště a když budou chtít, tak se dostanou až do kokpitu letadla."

V době páteční uzávěrky TÝDNE odbory Letecké policie odmítaly zprovoznit letiště, pokud vláda nebude ochotná přijmout drakonická bezpečnostní opatření, mezi něž by měla patřit například kontrola bez výjimky všech automobilů i osob pohybujících se v prostorách letiště.To se nakonec - byť v omezeném režimu - otevřelo v neděli.

K ochotě nechat se omezit bezpečnostními opatřeními se mezitím přiznal každý druhý Belgičan. V průzkumu publikovaném ve francouzském listu Le Soir tři ze čtyř Belgičanů dále uvedli, že očekávali, že dříve nebo později k podobným atentátům dojde, a 78% dokonce předpokládá, že přijdou další.

Islámský stát je v tom nenechává na pochybách. V novém videu tři maníci opásaní bombami ve francouzštině diváky ujišťují, že pokud si v Evropě myslíme, že IS rozvrátíme leteckými údery, tak vězme, že to pro ně je jenom "komáří štípnutí". "Jsme všude a jsme schopní udeřit kdekoliv, kdykoliv a proti komukoliv," slibují.

A mezitím vesele dál rekrutují mladé bruselské Araby. Necelý týden po atentátech prý po Bruselu pípaly náborové esemesky Islámského státu s textem "Bratře, proč ses ještě nedal do boje proti Zápaďanům? Udělej ve svém životě správnou volbu!", jak varoval zastupitel problematického Molenbeeku Jamal Ikazban.

Čtěte TÝDEN.* Jak to dopadlo s novými rekruty?

* Proč se hádají Vlámové s Valony, místo aby řešili bezpečnostní krizi?

* Jsou v ohrožení belgické jaderné elektrárny?

* Jaké preventivní opatření přijala Belgie vůči nově příchozím?

ODPOVĚDI NA TYTO OTÁZKY NAJDETE V NOVÉM ČÍSLE ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 4. DUBNA.

 

Autor: Radka SmejkalováFoto: ČTK/AP , Geert Vanden Wijngaert

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ