Brusel zastavuje virtuální striptýz na letištích
20.11.2008 16:34
Sporné "skenování do naha" při kontrolách cestujících na evropských letištích se odkládá. Evropská komise (EK) zatím odložila příslušné plány k ledu. Hlavním důvodem jsou etické problémy. Brusel ale zachoval v platnosti pravidla týkající se tekutin povolených brát na palubu letadla, informoval mluvčí EK.
Skenery by měly dokázat odhalit nekovové předměty, objekty či zbraně ukryté na těle pasažéra. Problémem ovšem je, že vlny přístroje, které procházejí oděvem a pracují s absorbcí a reflexí, vykreslí na obrazovce trojrozměrně tělo, jež vypadá jako nahé.
S návrhem zařadit tyto přístroje na seznam bezpečnostních opatření, která mohou být používána na letištích EU, přišla před časem Evropská komise. Umožňují odhalit skryté zbraně jako například keramické nože či plastické výbušniny.
V řadě zemí unie se ale postupně zvedal proti skenerům odpor. K hlavnímu argumentu kritiků patří, že pronikají příliš hluboko do intimní sféry leteckých pasažérů.
Vážné výhrady proti zavedení nové technologie vyjádřilo množství poslanců Evropského parlamentu, národních politiků i zástupců policie.
Kritici spílali skenerům do "peepshow" anebo "virtuálního striptýzu".
Šéf socialistických poslanců Evropského parlamentu Martin Schulz uvítal rozhodnutí odložit instalaci skenerů jako "moudré řešení". Zdůraznil, že podle něho by to bylo ponižující opatření, které nerespektuje lidskou důstojnost.
"Toto rozhodnutí se mi jeví tím víc oprávněné, že jsme si nebyli jisti vlivem těchto strojů na zdraví," řekla socialistická europoslankyně Martine Roureová. "Myslím, že bylo neúměrné vystavovat všechny cestující tomuto typu kontroly ve jménu boje proti terorismu," dodala.
Rozhodně se proti skenerům postavila nedávno německá vláda.
Mluvčí spolkového ministra vnitra Wolfganga Schäubleho (CSU) prohlásila: "Mohu naprosto jasně říci, že na takové nepřístojnosti nebudeme spolupracovat." "Úroveň bezpečnosti na letištích se určitě nedá celotělovými skenery zlepšit," řekl předseda Odborů policie (GdP) Konrad Freiberg.
Zcela opačný názor má ale vláda v Nizozemí. Podle holandského ministra spravedlnosti Ernsta Ballina jde o "absolutně diskrétní" aparát. Záleží na jednotlivých zemích sedmadvacítky, zda na národních letištích "svlékací skener" zavedou.
Brusel sám ale tento projekt zatím nesmetl zcela ze stolu.
Kvůli teroristům pasažéři nadále bez tekutin
Před rokem vedli europoslanci boj za revizi pravidel týkajících se tekutin povolených brát na palubu letadel. Kritizovali nákladnost zabavování zakázaných tekutin a vyjádřili pochyby nad tím, že by se tím zlepšila bezpečnost.
Podle nařízení, která jsou v platnosti od roku 2006, si mohou cestující na palubu vzít jenom nádobky s obsahem maximálně 100 mililitrů tekutin či gelu. Pokud má pasažér více než jedno balení, musí se všechna vejít do uzavíratelného litrového sáčku.
Evropská komise kvůli hrozbě terorismu kategoricky odmítla zrušit toto nařízení, ale slíbila, že ho bude pravidelně vyhodnocovat a bude bedlivě sledovat vývoj technologií umožňujících odhalovat výbušné kapaliny.
Počítá se s tím, že v roce 2010 by mohly být na letištích k dispozici nové detektory, které dokážou rozlišit tekuté výbušniny od neškodných nápojů či parfémů.
Foto: AP, Reuters a archiv Týdne
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.