Rumunská vláda schválila nouzovým dekretem nová pravidla, která podle kritiků dál podřizují tamní soudnictví politické moci. Krok ostře odsoudil prezident Klaus Iohannis. Se znepokojením hledí na situaci v Rumunsku také Evropská komise (EK), která požádala Bukurešť o vysvětlení, uvedla agentura Reuters.
Úterní vládní výnos stanovuje, že státní zastupitelství nemohou vést dočasně jmenovaní ředitelé déle než 45 dnů. To se přímo týká protikorupční prokuratury DNA, která nemá řádně jmenované vedení už od loňského roku, kdy ministr spravedlnosti Tudorel Toader odvolal její bývalou šéfku Lauru Codrutu Kövesiovou. Dekret ruší i pravomoc generálního prokurátora dohlížet na inspekční orgán v rámci rumunské justice.
Jde o poslední z řady legislativních a personálních opatření, která v posledních dvou letech provedli vládnoucí sociální demokraté. Podle EK, amerického ministerstva zahraničí, rumunského prezidenta i mnoha pracovníků v soudnictví tyto změny ohrožují nezávislost rumunské justice.
"Rumuni i evropští lídři vědí, že pro tuto posedlost (justicí) není jiného vysvětlení, než že jde o oslabení rumunského soudního systému až do stavu neefektivnosti, která bude bezpečná pro osobní zájmy," uvedl v prohlášení prezident Iohannis. "Rumunsko nemůže být předáno těm, kdo chtějí získat politickou kontrolu nad soudnictvím."
Nevládní organizace Transparency International řadí Rumunsko k nejzkorumpovanějším zemím Evropské unie a EK situaci v rumunském soudnictví bedlivě monitoruje.
"Komise sleduje nejnovější vývoj ve věci vlády práva s mimořádnými obavami," řekl její mluvčí Margaritis Schinas. "Jak obsah, tak postup schválení posledních změn za použití nouzového dekretu, aniž by se konaly konzultace v rámci soudnictví s dotčenými osobami, se zdá být v přímém rozporu s doporučeními komise," dodal. "Komise bude ohledně posledních změn žádat vysvětlení od rumunské vlády."
Ministr spravedlnosti Tudorel Toader hájil změny tím, že většina z nich byla navržena úřadem, který vyšetřuje pracovníky v justici. Ten má přitom kontroverzní pověst a kritici jeho činnost považují za prostředek, jímž se vládní sociální demokraté snaží dostat soudnictví pod svou kontrolu.
Stejný inspekční orgán tento měsíc zahájil vyšetřování Kövesiové, během jejíhož pětiletého úřadování v čele DNA byly odsouzeny desítky politiků, včetně těch z nejvyšších pater. Stalo se tak jen několik dnů poté, co bylo zveřejněno, že Kövesiová je žhavým uchazečem o post nově vzniklého Úřadu evropského veřejného žalobce. Kövesiová tvrdí, že tento krok měl překazit její kandidaturu.