Vedra, se kterými se potýká značná část Evropy, nadále neberou konce. Ve Skandinávii, kde je z pohledu střední Evropy výrazně příjemněji, očekávají meteorologové na konec pracovního týdne teploty až třicet stupňů Celsia. Tropická vedra představují značnou zátěž pro lidský organismus. Slovenská záchranná služba oznámila, že v pondělí zasahovala u zhruba devadesáti lidí, kteří kvůli teplu zkolabovali.
Německý meteorologický portál wetter.de uvedl, že ochlazení lze v Evropě očekávat jen velmi pozvolna. V polovině týdne by se ale horký saharský vzduch měl setkat s chladnějším mořským, což může mimo jiné nad Německem vyvolat bouřky.
V Německu je nejtepleji na východě, ve zbytku země se očekávají teploty okolo třiceti stupňů Celsia. Na východě pak bude až o osm stupňů tepleji, zejména v Lužici u hranic s Českou republikou a Polskem. Pro zbytek týdne se očekává další oteplení.
Velkou radost z extrémních teplot ve střední Evropě mají obyvatelé Skandinávie, kam díky tomu proudí horký kontinentální vzduch. "Na cestě je oblast vysokého tlaku, takže nás čeká celý týden krásné počasí," prohlásil švédský meteorolog Solbjörg Apeland. Dodal, že nezvykle teplý vzduch proudí do Skandinávie z Německa a Polska. "Možná tady budeme mít ve čtvrtek a v pátek až třicet stupňů Celsia," uvedl.Tropické počasí, které trápí nejen střední Evropu, vážně kvůli dlouhotrvajícímu suchu ohrožuje zemědělskou úrodu. Problémem jsou i ekologické dopady, neboť hladiny řek jsou na historických minimech. Zatímco před dvěma lety dělalo Labe lidem vrásky stoletou povodní, nyní jeho hladina na některých místech klesla na rekordní minima. Po dlouhých letech se tak opět ve vyschlých korytech objevují takzvané hladové kameny, které značily bídnou úrodu.
Příkladem je Magdeburg. Při povodni v roce 2013 ukazoval vodočet u mostu Strombrücke výšku hladiny 7,47 metru. Nyní je to 55 centimetrů.
Problémem tropického počasí jsou i vysoké odběry elektrické energie, což výrazně zatěžuje rozvodné sítě. Polsko již v pondělí ohlásilo, že národní provozovatel rozvodné soustavy PSE začal omezovat odběry velkých klientů. Omezení se týká zhruba 1600 podniků, domácnosti prý regulaci nepocítí. Opatření bude trvat odhadem deset až jedenáct dní.
"Není žádný důvod k panice. Pokud se ale všichni pokusí ušetřit trochu energie, pomůže to k překonání těžkého období," prohlásila polská premiérka Ewa Kopaczová. Ta se ve své výzvě obrátila i na domácnosti, kterým doporučila přehodnotit svou nynější spotřebu elektrické energie.
Budeme mít třicítky, těší se Skandinávci
Zahraničí
11. 8. 2015 14:25
Opalování ve švédském Gothenburgu. V severských zemích hlásí třicet stupňů.