Z bláta do...
Bulharské volby vyhrála strana, jež loni nesestavila vládu
06.10.2014 08:02 Aktualizováno 06.10. 19:17
Nedělní předčasné parlamentní volby v Bulharsku vyhrála středopravá strana Občané za evropský rozvoj Bulharska (GERB) někdejšího premiéra Bojka Borisova. Po sečtení 97 procent hlasů získala 32,7 procenta hlasů. Strana ale nebude mít v novém parlamentu absolutní většinu. Vytvoření vládního kabinetu bude zřejmě velmi obtížné. Vítězství GERB se očekávalo, podobně jako loni, kdy však Borisov nakonec nedokázal sestavit vládní koalici.
Pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) konstatovali, že volby byly po technické stránce dobře provedené a byla při nich respektována základní práva. Nicméně poukázali na některé nedostatky, které podle nich prohlubují nedůvěru občanů vůči politikům.
Podle odhadů ústavu Alpha Research Institute Borisovově straně připadne ve 240členném Lidovém shromáždění 85 křesel. K většině je ale zapotřebí 121 hlasů.
Druhá příčka patří donedávna vládnoucím socialistům (BSP) s 15,4 procenta hlasů a 40 poslanci. Jejich mluvčí přitom dřívější předběžný výsledek označil za "neuspokojivý" a za "těžkou porážku". Hnutí za práva a svobody (DPS), reprezentující tureckou menšinu, by mělo získat 39 křesel.
Socialistická strana již dříve oznámila, že plánuje setrvat v opozici. Vítězný GERB se zase odmítá spojit Hnutím za práva a svobody. Borisov se bude zřejmě snažit utvořit koalici s menšími stranami.
Čtyřprocentní hranici nutnou ke vstupu do parlamentu překonalo dalších pět stran, včetně extrémně pravicové nacionalistické strany Ataka (Útok). Podle analytiků bude obtížné v tak rozdrobeném parlamentu sestavit vládu a také vyvstává otázka, jak stabilní nový kabinet bude. Borisov by se mohl spojit s konzervativním antikomunistickým Reformním blokem, ke spolupráci by ale museli přizvat ještě třetí stranu.
"Nedělní volby jasně ukazují rozčarování a polarizaci bulharské společnosti," uvedli pozorovatelé OBSE v prohlášení. "Četné korupční skandály, obviňování z kupování a prodeje hlasů společně s chybějící věcnou volební kampaní důvěru veřejnosti v politiku jen podkopaly," konstatovala vedoucí pozorovatelské mise Doris Fialová.
Předčasné volby, již druhé během dvou let, měly v Bulharsku ukončit politickou krizi. Za poslední dva roky se v této zemi zmítané hospodářskými problémy vystřídaly už čtyři vlády. K volbám nepřišla ani polovička voličů, tedy ještě méně než před 18 měsíci.
Nejednoznačný výsledek by mohl vyústit ve vleklá jednání o podpoře mezi menšími stranami a opozicí. Další období politické nejistoty podle analytiků povede jen k dalšímu prohloubení nynějších hospodářských potíží, se kterými se nejchudší člen Evropské unie již několik let potýká. Jen letos klesly přímé zahraniční investice v Bulharsku o více než pětinu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.