Zatímco Španělé už dlouhé roky diskutují o případném zákazu býčích zápasů a někde už k němu buď opravdu došlo - nebo arény skomírají kvůli nedostatku peněz a diváků -, jiná krvavá tradice může na Pyrenejském polostrově zažít renesanci. Jde o lov divočáků koňmo a s chladnou bodnou zbraní.
Ve Španělsku se uvažuje, zda opět zlegalizovat starodávný způsob lovu kanců. Jezdec na koni při něm štve a zabíjí zvíře kopím. Tímto lovem se do začátku 20. století bavili šlechta a koloniální úředníci ve Španělsku, v Británii, severní Africe nebo v Indii.
Dnes je toto povyražení zakázáno, ale ojediněle přežívá třeba v národním parku Doňana. Club International de Lanceo se s regionální vládou Kastilie-La Mancha dohodl, že se tento "sport" zlegalizuje, čímž se podpoří lovecká turistika.
Pro krizí zmítanou zemi vypadají podobné projekty jako malá požehnání. Klub nabízí lov kanců na 50 hektarů rozlehlém pozemku u Toleda. Loví se na rovném a volném prostranství v týmech o čtyřech jezdcích. Kanec se usmrcuje tři metry dlouhým kopím. Zvíře mnohdy trpí a umírá dlouho, třeba až půl hodiny, a za tu dobu utrží řadu bodných ran.
O zabíjení kanců kopím se v Evropě zmiňují i středověké písemnosti. Podle jedné z nich je však mnohem ušlechtilejší a krásnější skolit divočáka mečem.