Byl německý zemský premiér Barschel zavražděn? Nový test DNA

Zahraničí
1. 8. 2012 08:15
Šlesvicko-holštýnský premiér Uwe Barschel (vlevo) a Lothar Späth, expremiér Badenska-Würtemberska.
Šlesvicko-holštýnský premiér Uwe Barschel (vlevo) a Lothar Späth, expremiér Badenska-Würtemberska.

Je to už 25 let, co byl ve vaně svého pokoje v hotelu ve švýcarské Ženěvě nalezen mrtev Uwe Barschel, expremiér Šlesvicka-Holštýnska. Ačkoli okolnosti jeho skonu připomínaly jen stěží vyřešitelné mysterium, vyšetřovatelé se nakonec přiklonili k názoru, že šlo o sebevraždu medikamenty. Mnozí jsou ale stále přesvědčeni, že to byla rafinovaná vražda.

Tuto tezi podporují čerstvě objevené důkazy. Na šatech, které měl křesťanskodemokratický politik  osudné noci v hotelu Beau-Rivage na sobě, našli pracovníci zemského kriminálního úřadu v Kielu genetické stopy neznámé osoby. Posiluje to domněnku, že Barschel nebyl osudného 11. října 1987 v pokoji sám.

Byl tam i vrah? Nebo vrazi? To oni podali své oběti smrtící dávku léků, které odhalila pitva?

Analýza DNA na předmětech spojených se zločinem (ilustrační foto).Neznámá DNA byla objevena na pletené vestě, ponožkách, kravatě, jakož i na jednom ručníku. Důkazní předměty ležely až do roku 1995 uschovány ve Švýcarsku, poté je převzala státní prokuratura v becku.

Mezitím pronikla na veřejnost informace, že se jeden důkaz, vlas neznámé osoby, ztratil. Už ho tedy nelze analyzovat. Neznámá DNA byla na Barschelových svršcích dobře zjistitelná i po čtvrt století.

Záhada smrti politika, který byl ještě krátce před svým skonem donucen odstoupit z funkce zemského premiéra, nebyla na sto procent vyřešena i kvůli chybám ve vyšetřování a laxnosti justičních úřadů ve Švýcarsku i v Německu.

Také pokud jde o analýzu DNA, bylo třeba příslušné vyšetřovatele doslova dotlačit k tomu, aby ji udělali. Přitom je už déle běžné, že starší nevyřešená úmrtí se nově zkoumají právě za pomoci rozboru DNA.

Kdo mohl být vrahem?

Tím, kdo na znovuotevření vyšetřování případu nejvíce tlačí, a to už dlouhá léta, je Barschelův krajan, šlesvicko-holštýnský politik a bývalý poslanec Werner Kalinka (CDU). "Prokuratura v Lübecku se teď důrazně vyzývá, aby opět zahájila vyšetřování," řekl Kalinka.

Vedení prokuratury se však na celou kauzu zatím tváří nemastně neslaně. Podle vrchního návladního Thomase-Michaela Hoffmanna zatím neexistují dostatečné důvody pro obnovu vyšetřování. Není ale vyloučeno, že tlak na lübeckou prokuraturu bude tak velký, že změní názor.

Nové poznatky každopádně dokládají, že ve zdánlivě bezvýchodné kauze by mohlo dojít k pokroku. Kdo mohl Barschela zavraždit? Výpovědi svědků naznačují, že vrah mohl pocházet z okruhu tajných služeb. Naznačil to i jeden bývalý agent izraelského Mossadu.

Zemský expremiér měl údajně nějaké informace o nelegálním mezinárodním obchodu se zbraněmi a chtěl je zveřejnit. Konkrétně mělo jít o vyzbrojování Íránu. Tomu prý chtěly jisté kruhy za každou cenu zabránit.

"Doslova se nabízí otázka, zda o určitá vyšetřování není žádný zájem. Anebo jen malý," myslí si poslanec Kalinka. Záhadné smrti německého politika se věnuje už dlouho a na toto téma napsal i knihu. Barschelova rodina je stále přesvědčena,  že šlo o vraždu.

Foto: Wikipedia

Další čtení

Američan dostal doživotí za plánování vraždy agentů šetřících útok na Kapitol

Zahraničí
3. 7. 2025

Desítky hasičů na Krétě bojují s rozsáhlým požárem, 3000 lidí se evakuovalo

Zahraničí
3. 7. 2025

K Zemi míří objekt, který zřejmě pochází z cizího hvězdného systému

Zahraničí
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ