"Byli jsme naivní. Jsou mezi námi sympatizanti s vrahy v IS"

Zahraničí
20. 11. 2015 04:00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Švédsko chce na páteční schůzce unijních ministrů vnitra a spravedlnosti navrhnout, aby byly na vnějších schengenských hranicích vyžadovány pasy s biometrickými prvky. Řekl to švédský premiér Stefan Löfven. Svou azylovou politiku chce zpřísnit Norsko.

Anketa:

Jste ochotni se kvůli boji proti terorismu smířit s myšlenkou, že bude stát kontrolovat vaše telefonické hovory a elektronickou komunikaci, případně že se posílí moc a vliv ozbrojených složek? Tedy že se sníží míra vašich osobních svobod?

Přísnější opatření vůči migrantům severské země oznamují necelý týden po teroristických útocích v Paříži, které si vyžádaly 129 obětí. Tato tendence ale byla zjevná už před nimi, a to vzhledem k neslábnoucí vlně migrantů směřujících do Evropy.

Švédská tajná policie SÄPO navíc ve středu zvýšila hrozbu teroristického útoku v zemi na čtvrtý, tedy druhý nejvyšší stupeň pětibodové škály. Sdělila, že má "konkrétní informaci" o možném spáchání útoku a později dodala, že hledá podezřelého.

"Švédsko bylo pravděpodobně naivní," řekl Löfven. "Možná pro nás bylo těžké přijmout, že v naší otevřené společnosti, přímo v našem středu, jsou lidé - švédští občané -, kteří sympatizují s vrahy v ISIL (Islámském státě)," citovala šéfa švédské vlády agentura Reuters.

Löfven řekl, že Stockholm navrhne zavedení biometrických kontrol na vnějších hranicích "schengenu". Kromě toho řekl, že Švédsko by mohlo povolit rozsáhlejší sledování bezpečnostními kamerami a poskytnout úřadům větší pravomoci k monitorování digitální komunikace, například přes službu Skype.

Švédský premiér se rovněž dotkl ožehavého tématu občanů EU, kteří cestují na Blízký východ bojovat po boku radikálů ze samozvaného Islámského státu a poté se někteří z nich vracejí ještě více zradikalizovaní a připraveni páchat teroristické útoky. Švédská policie tento týden uvedla, že zhruba tři sta držitelů švédských pasů se vydalo bojovat za organizaci Islámský stát a kolem 120 z nich se mezitím vrátilo do Švédska.

Zpřísnění azylové politiky

Švédsko zároveň patří spolu s Německem k unijním státům, které přijímají nejvíce běženců. Už minulý týden proto zavedlo dočasné kontroly na svých jižních hranicích.

Norské politické strany, vládní i opoziční, oznámily, že Norsko zpřísní svou azylovou politiku. Také Norsko, které má 5,2 milionu obyvatel, přitom čelí rekordnímu přílivu žadatelů o azyl. Od počátku roku jich bylo 29 tisíc, z toho 2500 jen během posledního týdne.

Strany menšinové vládní koalice se s opozičními sociálními demokraty shodly, že vláda by měla učinit méně atraktivními sociální dávky přiznávané žadatelům o azyl, urychlit vyřizování jejich žádostí a vracení těch, jimž nebude vyhověno. Dále by měla omezit udělování povolení k trvalému pobytu a zpřísnit podmínky scelování rodin u těch, kteří povolení k pobytu dostali.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Po explozi v přístavu u íránského Bandar-Abbásu je 14 mrtvých a 750 zraněných

Zahraničí
26. 4. 2025

Motorkáři Noční vlci vyrazili z Moskvy. Do Evropy je možná nepustí

Zahraničí
26. 4. 2025
ilustrační foto

Statisíce lidí vyprovodily papeže Františka na poslední pouti

Zahraničí
26. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ