Byli v koncentráku. Amsterdam je pokutoval kvůli daním

Zahraničí
3. 4. 2013 16:49
Židovští imigranti zatčení nacisty v Nizozemí.
Židovští imigranti zatčení nacisty v Nizozemí.

Chování k Židům během 2. světová války je pro Nizozemce bolestivou částí jejich historie. Nyní k tomu přibyla další ostuda. Amsterodam v roce 1947 pokutoval stovky Židů, kteří přežili holocaust v koncentrácích nebo jiných úkrytech.

Město jim uložilo finanční trest za to, že během války neplatili daň z nemovitosti. Aby toho nebylo málo, pokuta byla za domy a byty, které Židům zabavili nacisté a mnohdy je i sami obývali.

Ostudnou poválečnou praxi odhalili v městských archivech náhodou studenti, předně třiadvacetiletá Charlotte van den Bergová, když digitalizovali staré dokumenty.

Židovská hvězda v Nizozemí. Amsterdamský starosta Eberhard van der Laan na adresu židovských spoluobčanů prohlásil, že, bohužel, nelze odestát něco, co už se stalo.

Tehdy, roku 1947, u městských úředníků převládly formalismus, byrokracie a chlad nad empatií vůči těm, kdo byli obětmi.  

Van der Laan uvedl, že se vedle pokut Židům za neplacení daně z nemovitosti zabývá ještě dalšími podobnými věcmi.

Příslušné dokumenty odhalené studenty, nebudou podle něj po digitalizaci zničeny, jak je tomu u ostatních listin. Uloží se do příslušného archivu.

Podle studentky van den Bergové ostatní nizozemská města od vymáhání podobných daňových nedoplatků upustila.

Zřejmě i v Amsterodamu usoudili, že poněkud přestřelili, a tak o rok později městští úředníci umožnili požádat o vrácení polovičky zaplacené sumy, pokud poplatníkům byla daň vyměřena v nepřítomnosti.

V městském archivu se zachovalo 342 žádostí o navrácení daně. Současní představitelé židovské komunity v Nizozemí považují poválečné chování amsterodamských úřadů za šokující a skandální.

Diary Of Anne Frank (1958). Záběr z amerického filmu o židovské dívce Anně Frankové.Pro Holanďany je čerstvé svědectví z archivů nepříjemné i proto, že téma "druhá světová válka a Židé" je pro ně temným obdobím. V žádné jiné evropské zemi nebylo za vlády nacismu zavražděno procentuálně tolik židů jako v Nizozemí.

Na začátku války žilo v zemi 160 tisíc Židů - včetně 20 tisíc uprchlíků. V květnu 1942 museli v Nizozemí začít nosit žlutou hvězdu všichni Židé starší šesti let.

Jejich zatýkání začalo už ale v únoru předchozího roku. Tehdy při velké razii chytili 400 mužů a odvlekli je do koncentráku Mauthausen.

Tomu na protest zorganizovali komunisté generální stávku v provincii Noord Holland. Němci ji ale krvavě potlačili.

(video - antižidovská holandská propaganda).

 
Se 112 tisíci zavražděnými ztratilo Nizozemí za války zhruba tři čtvrtiny svých Židů. Takovou smutnou bilanci nemá žádní jiná evropská země. Přežilo jich zhruba 30 tisíc.

Z těch, kdo skončili v koncentračních táborech, se domů vrátilo pouhých šest tisíc. Mezi mrtvými byla i dívka Anne Franková, kterou proslavil deník (Deník Anne Frankové), který si psala v době, kdy se skrývala s rodiči a několika známými v zadním traktu jednoho domu v Amsterdamu. Němcům je udali jejich holandští sousedé.

Anne zemřela v koncentráku Berge-Belsen. Při deportacích Židů nacistům pilně asistovala nizozemská policie.

 

Autor: - pp -, ČTK Foto: Profimedia , spolkový archiv

Další čtení

V Rusku je nejvíc těžkých zločinů za celé roky. Z války se vracejí trestanci

Zahraničí
9. 7. 2025

Počet obětí záplav v Texasu vystoupal na 109, dalších 161 lidí se pohřešuje

Zahraničí
8. 7. 2025

Amnesty International: V Saúdské Arábii popravili loni rekordních 345 lidí

Zahraničí
8. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ