O terorismu a útocích v Paříži uprchlíci, kteří připluli na řecký ostrov Lesbos, příliš mluvit nechtějí. Ochotně odpovědí na otázky o svých plánech v Evropě nebo raději rychle odvyprávějí svůj příběh. Syřanka Salimah, která na Lesbos připlula ve člunu se třicítkou dalších migrantů, v přestupním táboře Oxy nedaleko Molyvosu řekla, že tyto tragické události vrhají stín na všechny migranty a lidé se běženců bojí.
Anketa:
Jste ochotni se kvůli boji proti terorismu smířit s myšlenkou, že bude stát kontrolovat vaše telefonické hovory a elektronickou komunikaci, případně že se posílí moc a vliv ozbrojených složek? Tedy že se sníží míra vašich osobních svobod?
- Ano. 33%
- Ne. 33%
- Dočasně ano. 33%
Navzdory blížící se zimě a sílícím protiimigračním náladám v Evropě připlouvají na Lesbos, který je tureckým břehům nejblíže, tisíce lidí. Podle úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky jsou jich denně více než tři tisíce. Od začátku roku tudy prošlo více než čtyři sta tisíc lidí.
Teroristé se mezi nimi podle Salimah samozřejmě vyskytovat mohou, ale nejsou jen mezi Araby. "I Evropa nebo Turecko má své vlastní teroristy, mohou být všude. Řada z nás jsou ale dobří lidé. Lidé se nás často ptají, vy jste teroristé? Ne, já jsem muslimka. Být muslim vždy neznamená být terorista. To by si měli uvědomovat," řekla pětadvacetiletá Syřanka.
Dodala, že k infiltraci nebezpečných lidí může snadno dojít, protože se hodně falšují doklady. Až se dostane do Evropy, chce pracovat, vystudovala technické inženýrství. Ráda by do vyspělé země, kam, je prý jedno.
Z desítek lidí, s nimiž se na tureckém pobřeží setkala, byla polovina z Íránu, Iráku nebo Kurdistánu. Hodně z nich si podle ní nechává změnit na území Turecka totožnost. "Pasy někde ztratili a říkají o sobě, že jsou Syřané. A my Syřané jsme jim nerozuměli," poznamenala.
Moře je sice v těchto dnech klidné, s postupným ochlazením se však podmínky pro přepravu v přeplněných člunech zhoršují. Navíc registrační a ubytovací kapacity na ostrově nestačí. Za poslední čtyři týdny si plavby na přeplněných člunech podle UNHCR vyžádaly jen v těchto řeckých teritoriálních vodách 250 životů. Celkem ve Středozemním moři letos zemřelo téměř 3500 tisíce lidí.
Uprchlíci se musejí po připlutí na ostrov registrovat v některém z místních táborů. Tam ale podle řeckého novináře žijícího v Mytiléně Giannise Sinanise teprve letos v létě, kdy byl ostrov běženci přetížený, začali fungovat odborníci na terorismus a na rozpoznání dialektu. "Evropské hranice by se měly lépe bránit, ale tady se to špatně hlídalo," uvedl. Migrace není problémem letoška, ale posledních deseti let, dodal. Podezřelé osoby jsou podle něj již v táborech nyní již zadržovány.