Záhřebský soud ve čtvrtek potrestal pěti roky a šesti měsíci vězení bývalého vysokého činitele chorvatského ministerstva vnitra Tomislava Merčepa. Uznal ho zodpovědným za válečné zločiny, zahrnujícími vraždy a mučení, spáchané během války v letech 1991-1995 nad 52 srbskými civilisty žijícími v Chorvatsku. Prvoinstanční rozsudek není pravomocný, je proti němu možné odvolání.
Vina nyní třiašedesátiletého Merčepa podle předsedy senátu Zdravka Majeroviče spočívá v tom, že nezabránil zločinům, které v roce 1991 spáchali příslušníci jeho jednotky v oblasti Záhřebu, ve městě Kutina a v obci Pakračka Poljana.
Oběťmi řádění jednotky, které odsoudila ještě za války řada chorvatských činitelů, se stalo 52 civilistů. Z nich bylo 43 zavražděno a tři jsou stále pohřešovaní. Šest Srbů mučení přežilo a při nynějším procesu svědčilo. Za zvlášť odpornou je považována likvidace rodiny Zec v prosinci 1991, kdy vrazi zastřelili s rodiči i jejich dvanáctiletou dceru.
Mezi svědky obžaloby byla řada minulých i současných významných politiků, například bývalý ministr vnitra Ivan Vekić nebo bývalý předseda parlamentu Vladimir Šeks. Obzvlášť kritický vůči Merčepovi byl podle deníku Večernji list bývalý chorvatský premiér Josip Maniolić.