Důchod ve výši 25 milionů korun ročně by asi většina z nás nějak překousla. Bývalému belgickému králi Albertu II. ale taková suma nestačí. Zprávy o tom, že je s výší své renty nespokojený, se objevily už na podzim. Někdejší panovník ale ukázal, že nehodlá jen brblat v soukromí. Rozhodl se pro pasivní rezistenci.
"Když mi nedáte víc peněz, tak si mě prostě neužijete." Něco takového si možná Albert pomyslel předtím, než se rozhodl, že výrazně omezí své vystupování na veřejnosti.
Devětasedmdesátiletý bývalý král, který v červenci kvůli zdravotním důvodům přenechal trůn svému synovi Filipovi, se odmítl účastnit tradičního setkání s vládou, regionálními politiky, diplomaty, soudci a církevními představiteli, které se bude konat ve středu.
Už v prosinci přitom zklamal belgickou veřejnost, když se se svou chotí Paolou neobjevil na vánočním koncertu pořádaném v Královském paláci v Bruselu.
Podle zdrojů deníku Het Nieuwsblad Albert akce bojkotuje, aby vyjádřil svou nespokojenost se snížením státního příspěvku na svou osobu.
Za svého dvacetiletého panování v letech 1993 až 2013 pobíral ročně 11,5 milionu eur (cca 300 milionů korun). Od července je to "jen" 923 tisíc eur (asi 25 milionů korun). Když se Albert ozval, premiér Elio Di Rupo mu vzkázal, že nedostane ani eurocent navíc.
Královská rodina se spekulace o bojkotu snaží vyvracet, Albert se prý jen snaží nezastiňovat krále Filipa. V Belgii ale o příčinách jeho chování pochybuje málokdo.
Bývalý panovník to vskutku nemá jednoduché. Hodně peněz ho stojí především údržba a vytápění bruselského zámku Belvédère, ve kterém žije, a dále provoz jeho luxusní jachty Alpa, jejíž název tvoří počáteční písmena jmen královského páru. A vzdát se plaveb po Středozemním moři se mu samozřejmě nechce.
Albert doplatil na daňový skandál královny Fabioly (manželka jeho předchůdce a staršího bratra Balduina I.). Poté, co vyšlo najevo, že se snažila vyhnout placení daní za nemovitost ve Španělsku, rozhodla loni v červnu belgická vláda, že příslušníci královské rodiny budou muset platit DPH a daň z příjmu a zároveň přijdou o velkou část státních příspěvků.