Cameron se dál snaží uspokojit euroskeptiky ve své straně

Zahraničí
14. 5. 2013 16:15
David Cameron chce návrhem ukončit dlouhé spory o vztahu konzervativců k evropské integraci.
David Cameron chce návrhem ukončit dlouhé spory o vztahu konzervativců k evropské integraci.

Vedení britských konzervativců zveřejnilo návrh zákona, který by Spojené království zavazoval uspořádat do konce roku 2017 referendum o dalším členství země v Evropské unii. Premiér David Cameron chce návrhem ukončit dlouhé spory o vztahu konzervativců k evropské integraci, které stranu vnitřně oslabují. Uspořádání referenda by podle zákona bylo závazné.

Cameron se poprvé o připravovaném zákonu zmínil v pondělí ve Washingtonu během návštěvy Bílého domu. Návrh zákona spatřil světlo světa necelé čtyři měsíce po premiérově slibu, že pokud po příštích volbách zůstane premiérem a jeho strana bude mít dost hlasů, Londýn otevře s Bruselem jednání o nových podmínkách britského členství v EU, po němž bude do konce roku 2017 následovat referendum.

Popularita EU zažila v Británii po dobu jejího členství značné výkyvy. V současnosti je zastánců EU mezi Brity relativně málo.Šance na schválení návrhu zákona v britském parlamentu nejsou ale velké. Konzervativci nemají v Dolní sněmovně většinu a liberální demokraté, jejich koaliční partneři, chovají stejně jako opoziční labouristé vůči EU mnohem větší sympatie. Zákon nejspíš zablokují.

Mezi poslanci konzervativní strany má Brusel asi stovku tvrdých odpůrců. Jedná se o jedno ze tří hlavních křídel strany označované jako "free-marketers" (zastánci volného trhu).

Tito poslanci sice souhlasí s evropským jednotným trhem, ale současnou podobu Evropské unie považují za byrokratickou a nedemokratickou. Na Camerona naléhali, aby referendum o EU navrhl a prosadil už s termínem konání ve volebním roce 2015.

Samotnému Cameronovi se v pondělí dostalo podpory z nečekané strany. Prezident USA Barack Obama při jednání v Bílém domě prohlásil, že premiérův plán na sjednání nových podmínek členství ještě před referendem je "logický". Podle Obamy je správné "nejprve opravit, co se porouchalo," než se porouchaná věc zničí.

Jednotná Evropa je ale, zdá se, stále méně populární i mezi britskými voliči. Podle jednoho průzkumu z minulého týdne chce z Evropské unie vystoupit 46 procent Britů. Podle jiného průzkumu by chtěla třetina voličů uspořádat referendum o EU už nyní. Pro setrvání v Evropské unii by přitom hlasovalo jen 22 procent lidí.

Barack Obama chce Brity uvnitř EU.Popularita EU (ES) zažívá v Británii značné výkyvy po celou dobu jejího členství. Politici také problémy evropské integrace často využívali pro dosažení vnitropolitických cílů. V roce 1975 se konalo coby splnění předvolebního slibu labouristů referendum o britském servání ES na základě nových podmínek, které předtím vyjednal tehdejší premiér Harold Wilson. Šlo o první celostátní referendum v Británii a 67 procent voličů se tehdy vyslovilo pro to, aby Británie v ES zůstala. V otázce členství byli přitom tehdy rozděleni labouristé, konzervativci ho podporovali.

Autor: - bro - , ČTK Foto: ČTK/AP/PA/Tim Ireland

Další čtení

Papež František byl mezi lidmi rád

Laskavý papež František bořil církevní tabu. K neveřícím i homosexuálům

Zahraničí
21. 4. 2025
Papež František I.

Zemřel papež František

Zahraničí
21. 4. 2025

Trump doufá, že se Rusko a Ukrajina za týden dohodnou. A budou obchodovat s USA

Zahraničí
21. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ