Britský premiér vystupuje jako hardliner. David Cameron dnes pohrozil násilníkům v ulicích britských měst nasazením armády a chce je případně odstřihnout od sociálních sítí jako Twitter nebo Facebook. Od televizních stanic požaduje, aby poskytly policii záběry z ničení a rabování, aby bylo možné identifikovat pachatele a popohnat je odpovědnosti.
V londýnských ulicích zůstane až do víkendu kvůli vlně nepokojů zvýšený počet šestnácti tisíc policistů, trojnásobek normálního stavu. Soudy, které v Londýně a dalších městech zasedaly přes noc, budou takto fungovat, dokud bude třeba.
Po mimořádném zasedání parlamentu to dnes prohlásil britský premiér David Cameron. Policie v metropoli také začala s domovními prohlídkami. Anglická města zažila od víkendu první klidnou noc.
Premiér přislíbil, že bude řádně vyšetřeno úmrtí Marka Duggana, jehož smrt byla rozbuškou násilí v britském Tottenhamu, odkud se násilí přelilo do jiných čtvrtí a měst. Zároveň zopakoval, že nepřipustí, aby ulice ovládla "kultura strachu".
Šéf labouristické opozice Ed Miliband postup vlády podpořil, ale zpochybnil chystané rozpočtové škrty v policii. Také vyzval Camerona, aby vláda zkoumala hlubší příčiny "svévolného vandalství a plenění".
Policie se nadále snaží identifikovat účastníky nepokojů. Náměstek ministra pro obce a místní zastupitelstva Grant Shapps naznačil, že by tito lidé mohli přijít o bydlení v sociálních bytech místních radnic. Cameron dnes mimo jiné přislíbil, že o odškodnění mohou požádat všichni, nejenom pojištění.
Vláda ustaví fond 20 milionů liber na pomoc firmám postiženým rabováním a umožní jim odložit placení daní.
Policisté mají svolení použít proti davu gumové projektily a v případě potřeby bude možné nasadit vodní děla. Podle Camerona také dostanou pravomoci sejmout lidem zakrytí obličeje.
Policie se zaměří i na úlohu internetových sociálních sítí, pomocí nichž se vandalové organizovali. V případě dalších nepokojů Cameron nevyloučil použití armády.
Čtyři dny vandalismu zanechaly spoušť v postižených čtvrtích i v řadách záchranářů, kteří byli mnohdy přetíženi a nestíhali reagovat na tísňová volání. Vazební cely se zaplnily lidmi. Od víkendu bylo zadrženo přes 1500 lidí.
Etnické složení obviněných z velké části odporuje časté představě, že by výtržníky byli především černošští teenageři z chudých čtvrtí. "Většinou to byli teenageři nebo jim bylo přes dvacet, ale překvapivě hodně jich bylo starších. Nejzajímavější bylo, že byli převážně bílí a mnozí měli zaměstnání," napsal konzervativní list The Daily Telegraph.
Islámští radikálové na několika internetových fórech vybízejících k islámské svaté válce (džihádu) radí využít nepokojů ke svým záměrům.
Doporučují například proniknout na sociální sítě typu Twitter a Facebook a podpořit výtržníky a zároveň na internetu zveřejňovat protivládní hesla.
Novináři mezitím vypátrali identitu ženy, jejíž skok z okna hořícího domu do náruče policistů se stal jedním ze symbolů uplynulých dnů. Jde o Polku, která do země přijela za prací. Dramatická fotografie se objevila na titulních stranách předních deníků.