Část bývalého tábora Dachau slouží jako útulek pro migranty

Zahraničí
23. 9. 2015 06:55
Vstupní brána do tábora v Dachau.
Vstupní brána do tábora v Dachau.

Přístavek bývalého koncentračního tábora Dachau na jihovýchodě Německa byl přeměněn na útulek pro lidi bez domova, včetně uprchlíků. Informaci potvrdil starosta Dachau i jeden z obyvatelů ubytovny.

Podobný nápad využít jednu z budov takzvaného vnějšího tábora v Dachau k ubytování necelé stovky žadatelů o azyl měla už dříve radnice v Augsburgu, ale v únoru ho odmítla bavorská zemská vláda. Záměr kritizovaly německé židovské organizace.

"Tyto budovy plné historie mohou být přeměněny, aby sloužily sociálním účelům," vysvětlil v prohlášení Florian Hartmann, starosta Dachau, které leží asi dvacet kilometrů severně od Mnichova. V současné době tam podle něj žije pět desítek lidí bez domova. Na otázku, zda jsou mezi těmito osobami i uprchlíci, starosta odpověděl, že se jedná o německé občany i o cizí státní příslušníky.

Vězňové v koncentračním táboře Dachau (rok 1933)."Jsme tu odevšad: bývalí uprchlíci, ale jiní zase ne. Každopádně všichni jsme bez domova," řekl obyvatel útulku, který žije v Německu už několik let a přišel o byt.

Nedávno izraelský portál Ynet upozornil na to, že ve městě Schwerte na západě Německa jsou uprchlíci ubytováváni v opuštěném objektu, který sloužil jako strážní budova v přidruženém táboře někdejšího koncentračního tábora Buchenwald. Město o tom údajně rozhodlo už v lednu, tedy ještě před vyhrocením současné uprchlické krize. Starosta Heinrich Böckelühr prý rozhodnutí označil jako přiměřené.

Koncentrační tábor v Dachau se stal v roce 1933 prvním podobným zařízením vybudovaným nacisty. Bylo tam postupně odvezeno více než 206 tisíc vězňů, z nichž přes 41 tisíc zahynulo. Američané osvobodili tábor v Dachau 29. dubna 1945. Tehdy tam bylo vězněno ještě kolem 30 tisíc lidí.

Z někdejšího Československa deportovali nacisté do Dachau asi 3600 osob, z nichž asi 1400 v táboře zahynulo. Táborem prošli mimo jiné kardinálové Josef Beran a Štěpán Trochta, malíř a spisovatel Josef Čapek, novinář Ferdinand Peroutka či průmyslník Jindřich Waldes.

Autor: ČTK , AFPFoto: ČTK/AP , Matthias Schrader

Další čtení

V Indii ve 114 letech zemřel nejstarší maratonec na světě, srazilo ho auto

Zahraničí
15. 7. 2025
ilustrační foto

Zaskočená Moskva? Asi už začínají brát Trumpa vážně, ale válku neskončí

Zahraničí
15. 7. 2025
Kreml, srdce Moskvy, patrně bude brzy v dostřelu

Trump se zeptal Zelenského, jestli může Ukrajina udeřit až v Moskvě. Ten potvrdil

Zahraničí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ