Část EU je skeptická ke snaze Ankary o rychlý bezvízový režim

Zahraničí
10. 3. 2016 16:55
Německá námořní pátrací služba na záchranném křižníku Minden zachraňuje dívku z Afghánistánu v řeckém přístavu Mytilini.
Německá námořní pátrací služba na záchranném křižníku Minden zachraňuje dívku z Afghánistánu v řeckém přístavu Mytilini.

Některé země Evropské unie jsou přinejmenším skeptické k přání Turecka, aby Evropská unie kvůli spolupráci Ankary v migrační krizi zrychlila jednání o bezvízovém režimu. Vyplynulo to z vyjádření ministrů vnitra unijní osmadvacítky, kteří ve čtvrtek jednali v Bruselu o migrační krizi.

Turecko svůj požadavek na rychlejší jednání o vízové liberalizaci tak, aby byly rozhovory u konce do poloviny roku, spojilo v pondělí na summitu EU se svými novými návrhy na řešení migrační krize. Šéfové států a vlád unie nové a překvapivé plány Ankary obecně "vřele přivítali", teď se na nich dál pracuje a konečné slovo by měl mít summit EU za týden.

Turecko nabídlo, že převezme zpět z řeckých ostrovů všechny migranty, kteří na ně připlují. Za každého Syřana mezi nimi by unie měla nabídnout azyl jednomu syrskému občanovi z táborů v Turecku.

Ankara také žádá další tři miliardy eur (81 miliard korun) nad stejnou částku, domluvenou v rámci společného akčního plánu loni v listopadu. Peníze mají sloužit ke zlepšení situace více než 2,5 milionu syrských uprchlíků přímo v Turecku.

Například rakouská ministryně Johanna Mikl-Leitnerová připomněla, že Turci s návrhy přišli jen tři dny poté, co úřady v Ankaře tvrdě zasáhly proti opozičnímu listu Zaman. "Ptám se, zda přes palubu neházíme evropské hodnoty," řekla ministryně.

Slovenský ministr Robert Kaliňák připustil, že výhrad k návrhům Turecka měli jeho kolegové celou řadu. Dohodu obecně označil za dobrou, ale za pouhý začátek řešení.

"Sám za sebe říkám, že nejsem nadšený z toho, že předbíháme Ukrajinu. Jako kdybychom trochu zapomínali na jiné problémy, které máme. A to bychom asi dělat neměli," odpověděl na otázku týkající se víz s tím, že hlavní slovo musejí mít ministři zahraničí. Ti se v Bruselu sejdou v pondělí. Slovenský ministr vnitra ale připomněl, že i Turecko, které se chce přibližovat EU, by mělo plnit své vlastní závazky. Turecko, které je roky kandidátem na členství, v pondělí také požádalo o začátek rozhovorů před otevřením dalších přístupových kapitol.

Evropský komisař pro migraci, vnitřní záležitosti a občanství Dimitris Avramopulos se omezil na prohlášení, že komise snahy Ankary o rychlejší dosažení bezvízového styku chápe a plně podporuje.

Předběžnou dohodu s Tureckem z pondělního summitu tento týden ve Štrasburku kritizovali také mnozí europoslanci.

Autor: ČTK Foto: ČTK , DPA/Kay Nietfeld

Další čtení

V Indii ve 114 letech zemřel nejstarší maratonec na světě, srazilo ho auto

Zahraničí
15. 7. 2025
ilustrační foto

Zaskočená Moskva? Asi už začínají brát Trumpa vážně, ale válku neskončí

Zahraničí
15. 7. 2025
Kreml, srdce Moskvy, patrně bude brzy v dostřelu

Trump se zeptal Zelenského, jestli může Ukrajina udeřit až v Moskvě. Ten potvrdil

Zahraničí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ