Čeká <span>Piráty v Británii</span> stejný úspěch jako ve Švédsku?

Zahraničí
29. 4. 2010 07:00
Plakát Pirátské strany.
Plakát Pirátské strany.

Plakát Pirátské strany.Hnutí inspirované švédskou Pirátskou stranou, která uspěla ve volbách do Evropského parlamentu, doufá zopakovat úspěch severských kolegů šestého května ve Velké Británii.

Britská Pirátská strana začala fungovat ani ne před rokem. O křesla v Dolní sněmovně britského parlamentu bude pod její vlajkou bojovat devět kandidátů.

Strana má sice méně než devět set členů, doufá ale, že se jí podaří ventilovat frustraci voličů, kterým vadí trestní postih sdílení souborů, dozor kamer v ulicích a omezení svobody projevu.

ČTĚTE TAKÉ: Už druhý pirát natáčel v kině film o Jacksonovi 
                        Piráti z Akademie věd vyvázli s podmínkou. Lovci zuří
                        Portál Pirate Bay byl odpojen od internetu

Její předseda Andrew Robinson v rozhovoru s BBC doufá, že se jí v současných volbách podaří získat dostatečnou podporu na to, aby v evropských volbách roku 2014 uspěla podobně jako Skandinávci v roce 2009.

Plakát protestuje proti kamerám v ulicích.Švédská Pirátská strana byla založena v roce 2006 a loni měla padesát tisíc členů. Větší byly jen dvě strany v celém Švédsku. Ve volbách do Evropského parlamentu získala dvě křesla. Jejím cílem je legalizace výměny souborů, pokud k tomu dojde dobrovolně a bezplatně. Inspiruje se švédskou stránkou Pirate Bay, která umožňovala vyhledávat odkazy na stažení souborů umístěných na internetu. Její čtyři zakladatelé byli odsouzeni z napomáhání k porušení copyrightu na dvanáct měsíců do vězení. Právě proces s nimi poskytl publicitu i Pirátské straně.

Robinson přiznává, že jeho stran je zatím v porovnání se švédským vzorem malá. „Vzhledem k tomu, že jsme začínali prakticky z ničeho teprve nedávno, se musíme především snažit se zviditelnit," říká jedenačtyřicetiletý tvůrce webových stránek, který kandiduje ve svém domovském městě Worcesteru. „Snažíme se především získat nějaké zkušenosti před evropskými volbami, protože ty se volí proporčním systémem, a tak bychom mohli získat křeslo nebo dvě," přiznává. Británie volí domácí poslance systémem prosté většiny, a tak strany jen několika témat mají prakticky nulové šance.

Jaká témata Piráty zajímají, je jasné. „Zákony regulující copyright na internetu se musí změnit, protože jinak děláme z celé jedné generace zločince," říká Robinson. „Dříve nahrávací společnosti platili za to, aby se jejich hudba dostala do rádií. Dnes záleží spíš na počtu lidí, kteří si nahrávku poslechnou na internetu, což je mnohem demokratičtější," dodává.

Britští Piráti také chtějí chránit soukromí na internetu a zamezit vládní cenzuře kromě nejextrémnějších příkladů. Zabývají se také patenty na léky, které podle něj přispívají k nedostupnosti zdravotní péče pro miliony lidí na celém světě. Chtějí také snížit množství policejních kamer v ulicích.

Foto: pirateparty.org.uk

Autor: - kpa -

Další čtení

V Indii ve 114 letech zemřel nejstarší maratonec na světě, srazilo ho auto

Zahraničí
15. 7. 2025
ilustrační foto

Zaskočená Moskva? Asi už začínají brát Trumpa vážně, ale válku neskončí

Zahraničí
15. 7. 2025
Kreml, srdce Moskvy, patrně bude brzy v dostřelu

Trump se zeptal Zelenského, jestli může Ukrajina udeřit až v Moskvě. Ten potvrdil

Zahraničí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ