Britští euroskeptici
Čelný poslanec žádá plebiscit o odchodu z EU
19.09.2011 15:00
K referendu o setrvání Británie v EU vyzval předseda výboru konzervativních poslanců Mark Pritchard. Unie podle něj zemi "zotročila" a premiér David Cameron již nemůže počítat s automatickou podporou svých poslanců v evropských záležitostech.
Mark Pritchard je tajemníkem výboru sdružujícího konzervativní poslance, kteří nejsou ve vládě. Je zatím nejvýše postaveným konzervativcem, který po propuknutí krize v eurozóně požaduje referendum o britském členství v unii.
Pritchard v listu The Daily Telegraph napsal, že vláda by měla příští rok vyhlásit referendum o tom, zda by Británie měla mít s EU "jen obchodní vazby a ne politickou unii, která se kradmo vyvinula".
Konzervativci budou mít začátkem října výroční konferenci a předpokládá se, že vzhledem ke krizi eurozóny bude Evropa jedním z důležitých témat jednání.
Pritchardova výzva následuje poté, co se před týdnem ustavila skupina 120 konzervativních poslanců, která vyzvala Camerona, aby usiloval o návrat pravomocí z Bruselu výměnou za britský souhlas s případnými změnami unijních smluv kvůli eurozóně.
Podle Pritcharda si voliči konzervativců nenechají líbit, když budou daňoví poplatníci nuceni platit za záchranu "většinou nereformovaných a líných" evropských ekonomik.
"Už není možné počítat s automatickou podporou konzervativních poslanců. Pro mnoho Britů se EU stala svého druhu okupační silou... Za necelá čtyři desetiletí a bez jediného výstřelu Evropa Británii zotročila... Brusel se stal tíživým jhem, poškodil britskou nezávislost a rozředil její suverenitu," napsal Pritchard.
David Cameron nedávno odmítl referendum o britském setrvání v unii. Navíc koaliční partneři konzervativců, liberální demokraté, jsou nejvíce proevropskou stranou v zemi. Náměstek ministra financí, liberál Danny Alexander o víkendu na výroční konferenci své strany v neděli označil britské euroskeptiky za "nepřátele růstu".
Britové byli obecně vůči EU vždy mnohem skeptičtější než další evropské země, i když průzkumy zatím ukazovaly na to, že mírná většina je stále pro setrvání v unii.
Cameron se také snaží téma Evropy na domácí scéně tlumit, protože právě EU rozdělovala konzervativní vlády v 90. letech. Nicméně noví konzervativní poslanci, kteří se dostali do parlamentu při volbách loni v květnu, jsou podle britského tisku nejvíce euroskeptičtí za poslední generace.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.