Celou jižní Evropu <span>sužují vedra, sucho a požáry</span>

Zahraničí
25. 6. 2008 19:01
Lesní požár zuřící u Athén.
Lesní požár zuřící u Athén.

Bukureštan se občerstvuje u fontány.Teploty až ke 40 stupňům Celsia, sucho a někde i požár vyschlého porostu přinesla první letošní vlna tropických veder do téměř celé jižní Evropy. Ve Španělsku a Portugalsku vyhlásily dnes úřady v řadě provincií nebezpečí z veder, řecké Atény ohrožoval rozsáhlý požár porostu, na Kypru a v Bulharsku způsobuje permanentní běh klimatizačních a chladicích zařízení rekordní spotřebu elektřiny.

Nejdramatičtěji vypadala situace na východním předměstí Atén, kde dnes před polednem zachvátil lesní porost na hoře Imitos rozsáhlý požár. Živel se velmi rychle šířil západním směrem k obydleným částem města. Nad řeckou metropolí visel celý den mrak hustého dýmu. V několika aténských čtvrtích došlo k výpadkům elektrického proudu, jehož příčinou je poničená rozvodná síť vedoucí právě přes území, kde zuří požár.

Ohnisko požáru se nacházela podle hasičů v piniovém háji u lokality Glyka Nera asi 20 kilometrů od centra Atén. Tato oblast je označována pro svou bujnou vegetaci za botanický ráj. V Lesní požár zuřící u Athén.současnosti je však celá oblast po dlouhodobém suchu značně vyschlá.

"Oheň je v současnosti již pod kontrolou," informoval média jeden z požárníků, podle nějž vyšetřovatelé již začali pátrat po příčinách neštěstí. Do boje s ohnivým živlem, který zničil přibližně 20 tisíc metrů čtverečních plochy borového lesa asi 20 kilometrů od centra Atén, se zapojilo 45 požárních vozů, více než 200 požárníků, tři vrtulníky a devět letadel. Postup ohnivé fronty podněcoval silný vítr o rychlosti přesahující 50 kilometrů v hodině.

Vedle boje s živlem museli záchranáři vyprostit z výtahů desítky osob, které tam uvěznil výpadek elektrického proudu. Příčinou byla poničená rozvodná síť vedoucí právě přes území, kde zuřil požár. Příměstské oblasti byly po několik hodin bez elektřiny a postiženy byly i dodávky do centra Atén.

Nejničivější následky moderní historie způsobil ohnivý živel v Řecku loni, kdy zejména na poloostrově Peloponésu plameny sežehly přes 270 tisíc hektarů vegetace a zemědělské půdy. O život připravily 77 lidí.

Na Iberský poloostrov přišlo po deštivém jaru horké léto. Ve španělském regionu Andalusie naměřili až 39 stupňů Celsia, v portugalských provinciích Beja, Evora a Guarda 36 stupňů. Zásoby pitné vody v oblasti zatím díky vlhkému jaru jsou, zda však za těchto podmínek vydrží celé léto, není jisté.

Hasičské letadlo v boji s živlem.Také Bulharsko zasáhla vlna veder, která má trvat i v příštích dnech. Již nyní však energetika země zápasí se silnou spotřebou proudu, odebíraného permanentně zapnutými klimatizacemi, ventilátory a chladicím zařízením. V úterý zaznamenal odběr proudu nový letní rekord. Ani Černé moře neposkytuje rekreantům příliš ochlazení - v některých letoviscích dosahuje teplota mořské vody až 25 stupňů, informoval dnes meteorologický ústav v Sofii. Obdobné problémy s energií kvůli vedrům hlásí i řecká část Kypru.

Foto: AP, Reuters

Autor: ČTK

Další čtení

Po explozi v přístavu u íránského Bandar-Abbásu je 14 mrtvých a 750 zraněných

Zahraničí
26. 4. 2025

Motorkáři Noční vlci vyrazili z Moskvy. Do Evropy je možná nepustí

Zahraničí
26. 4. 2025
ilustrační foto

Statisíce lidí vyprovodily papeže Františka na poslední pouti

Zahraničí
26. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ