Černá hora má blíž do EU

Zahraničí
17. 12. 2010 12:47
Předseda Evropské rady Herman Van Rompuy s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym. © Evropská unie
Předseda Evropské rady Herman Van Rompuy s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym. © Evropská unie

Černá Hora se přiblížila vstupu do Evropské unie, když jí lídři členských států na zasedání Evropské rady přiznali status kandidáta. To je podmínka pro zahájení přístupových rozhovorů, které nicméně začnou asi nejdříve až za několik let. Udělení statusu kandidáta je tak spíše jen symbolickým krokem, který by měl podpořit úsilí tohoto balkánského státu o klíčové reformy nutné pro vstup do EU.

Cesta Černé Hory s asi 670 tisíci obyvatel do EU bude podle diplomatů ještě dlouhá. Hlavní důvod lze hledat zejména v obavách Bruselu ohledně kriminality v Černé Hoře, korupce i úrovně státní správy. Nikdo teď nechce příliš odhadovat, jak dlouho bude zlepšení trvat. Jisté je, že to bude řada let.

Kandidátský status ještě automaticky neznamená, že začnou přístupová jednání. V nich se kontroluje, nakolik je právo dané země v souladu s unijními pravidly v nejrůznějších oblastech od životního prostředí až po boj s korupcí.

Kotor na jadranském pobřeží.Ze zemí někdejší Jugoslávie do nyní 27členné Evropské unie zatím vstoupilo pouze Slovinsko. Status kandidáta na členství má už Chorvatsko a Makedonie a mimo bývalou Jugoslávii Turecko a Island. Zřejmě nejblíže je Chorvatsko, s nímž by EU chtěla přístupová jednání dokončit v první půlce příštího roku. Pak nicméně bude následovat ještě ratifikace přístupových smluv, což bude trvat také řadu měsíců a možná i několik let.

Island už má většinu práva v souladu s tím unijním tak jako tak, neboť vedle celé sedmadvacítky, Norska a Lichtenštejnska patří do Evropského hospodářského prostoru (tj. jsou součástí evropského vnitřního trhu) a od roku 2001 též Schengenského prostoru bez hraničních kontrol. Pro Island však problém představuje rybolov, který představuje významnou část islandské ekonomiky, názory této ostrovní země a Bruselu se hlavně v otázce kvót tradičně výrazně liší.

U Makedonie je proces zatím stále blokován sporem s Řeckem o název země, neboť historická Makedonie je dnes rozdělená mezi Řecko, Bulharsko a Bývalou jugoslávskou republiku Makedonie (FYROM), jak zní prozatímní název země v OSN.

Samostatnou kapitolou je převážně muslimské Turecko, jehož případný vstup v unii budí poměrně rozporuplné a vášnivé reakce a splnit formální podmínky mu beztak bude trvat desítky let.

Další čtení

USA a Ukrajina podepsaly dohodu o nerostném bohatství

Zahraničí
1. 5. 2025

V bojích proti Ukrajincům zahynulo na 600 vojáků KLDR, tvrdí Soul

Zahraničí
30. 4. 2025
ilustrační foto

Německý ministr zemědělství trvá na mase ve školách. Původně byl řezník

Zahraničí
30. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ