Černohorský "<span>car Milo</span>" věří ve volební triumf

Zahraničí
29. 3. 2009 11:25
Fanoušek Djukanoviče na předvolebním shromáždění.
Fanoušek Djukanoviče na předvolebním shromáždění.

Dlouholetý pán na Černé Hoře - Djukanovič.Voliči v Černé Hoře v předčasných volbách rozhodují o novém složení parlamentu. Průzkumy veřejného mínění naznačují, že šanci zvítězit má Demokratická strana socialistů Černé Hory premiéra Mila Djukanoviče a její menší partneři. Djukanovič, který začínal svou politickou kariéru jako komunista v bývalé Jugoslávii, drží otěže moci ve své zemi pevně v rukou.

Podle některých průzkumů by Djukanovičovi socialisté mohli získat nadpoloviční většinu hlasů a vládnout sami, bez koaličních partnerů.

Před volbami vystupoval Djukanovič velmi sebevědomě a směrem k rozhádané opozici pronesl nemálo posměšných poznámek. Opozičníci se podle něj už jen perou mezi o hlasy menšiny.

Původně se parlamentní volby měly konat na podzim. Parlament se sám rozpustil v lednu. Učinil tak na přání vlády, která se chce stabilizovat pro období, v němž hodlá usilovat o přiblížení země k Evropské unii. Opozice ale tvrdila, že vláda se chce nechat zvolit znovu dříve, než země plně pocítí dopady nynější globální hospodářské recese. V tom se shoduje i mnoho zahraničních komentátorů.

Pořád u kormidla

Ač je mu teprve 46 let, Djukanovič je ostříleným politickým vůdcem a v černohorské politice působí od roku 1991. U kormidla jako premiér byl už v době, kdy se malá balkánská země odtrhávala roku 2006 od Srbska.

Nyní chce Djukanovič vést svou zemi do Evropské unie.

Podle Bruselu musí ale Černohorci ještě hodně udělat při budování právního státu a v boji s organizovaným zločinem.

Proti Djukanovičovi samotnému běží v Itálii ještě stále vyšetřování kvůli praní špinavých peněz a pašování cigaret z časů války na Balkáně počátkem 90. let minulého století. Djukanovičovi je často vytýkáno, že zemi vede jako rodinný podnik.

Nepotismus, ale hospodářské úspěchy

Z politického Říma mu ale nyní žádné nebezpečí nehrozí. Na závěr kampaně před nynějšímu volbami přicestoval do Podgorice italský premiér Silvio Berlusconi, aby Djukanovičovi demonstrativně vyjádřil podporu na cestě jeho země do bruselského spolku. Do Podgorice přijel 11. března i český premiér Mirek Topolánek.

Možná lump, ale náš... Berlusconi u Djukanoviče.Svým kritikům ale Djujkanovič dokázal úspěšně zavírat ústa hlavně tím, že po odtržení od Srbska se občanům Černé hory začala rychle zvedat životní úroveň, nastal investiční a turistický boom. Roku 2006 přijelo do Černé hory dvě stě tisíc zahraničních návštěvníků, o rok později o sto tisíc více.

Nynější hospodářská krize ale hrozí mnohé výdobytky uplynulých let zmařit. Největší zaměstnavatel v zemi, hliníkárna KAP, v níž pracuje 10 tisíc lidí a kterou před třemi lety koupil ruský miliardář a oligarcha Oleg Děripaska, stojí před krachem.

Svůj hlas může v dnešních volbách odevzdat přibližně 489 tisíc voličů. Z kandidátů 16 stran vybírají 81 poslanců. Volební místnosti se zavřou ve 21.00 SELČ. Na průběh voleb dohlíží 1200 místních i zahraničních pozorovatelů.

Pláže, hory, divoké řeky... Černá Hora u turistů letí.

Foto: profimedia.cz, Reuters  a ČTK/AP   

Autor: ČTK , - pp -

Další čtení

Robert Fico po příletu do Moskvy

Slovensko se bouří. Fica chtějí za návštěvu Moskvy obvinit z vlastizrady

Zahraničí
9. 5. 2025
Ruští voéjáci na přehlídce v Moskvě

Moskvou pochodovali vojáci. Fico zapadl, hlavním hostem byl čínský prezident

Zahraničí
Aktualizováno: 9. 5. 2025 11:13
ilustrační foto

Přes 200 supů se otrávilo nastraženou mršinou, ochránci 83 ptáků zachránili

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ