Česká Židovka byla poslední svědkyní v procesu s Gröningem

Zahraničí
1. 7. 2015 19:13
Irene Weissová.
Irene Weissová.

Přeživší holokaustu z Osvětimi, čtyřiaosmdesátiletá Čechoameričanka Irene Weissová byla poslední svědkyní v procesu s někdejším osvětimským dozorcem Oskarem Gröningem v německém Lüneburgu. Prohlásila, že tomuto muži nedokáže odpustit. Gröning, který je obžalován z podílu na smrti 300 tisíců Židů, ve středu prostřednictvím svého právníka znovu uznal své morální selhání, ale o odpuštění prý může prosit jen boha.

Weissová líčila hrůzné zážitky z deportace, která ji zastihla v jejích 13 letech. Soudu ukázala dvě fotografie své rodiny při příjezdu do Osvětimi. Weissová řekla, že v plynových komorách skončili její matka a čtyři sourozenci. Nepřežil ani její otec, jenž byl nucen k odvážení těl z plynových komor na kremaci, a nakonec byl zabit příslušníky SS.

Podle Weissové není možné souhlasit s případným zproštěním viny 94letého Gröninga, jehož proces začal 21. dubna. "Řekl, že se nepovažuje za původce (zločinů), ale spíš za malé kolečko v mašinerii," řekla svědkyně. "Ale kdyby tu dnes seděl znovu oblečen ve své uniformě SS, třásla bych se a znovu by mě jímala hrůza, kterou jsem prožívala, když mi bylo 13 let," dodala Weissová.

Obžalovaný dnes přiznal, že i když se na vraždách nepodílel přímo, svým konáním přispíval k fungování osvětimského systému, napsala agentura DPA. Vědomě přitom u soudu oběti neprosil o odpuštění, protože mu to prý vzhledem k míře jejich utrpění nepřísluší. "O odpuštění mohu prosit pouze svého pánaboha," prohlásil Gröning prostřednictvím právníka.

Gröning, médii přezdívaný "účetní z Osvětimi", byl v táboře smrti dobrovolníkem jednotek SS do roku 1944. Podle státního zástupce se neúčastnil přímo násilností, ale prohlížel zavazadla zabavená přijíždějícím vězňům a vybíral z nich peníze. Ty pak posílal do Berlína.
Pokud bude Gröning shledán vinným, hrozí mu nejméně tři roky vězení. Proces je považován za jeden z posledních velkých soudů s činiteli z dob nacistické éry. Rozsudek by mohl padnout ještě tento měsíc.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Před 85 lety byla zřízena v rámci RAF první československá peruť

Zahraničí
12. 7. 2025

V italských Dolomitech zemřel český turista. Zřítil se ze stezky v horách

Zahraničí
Aktualizováno: 12. 7. 2025 01:00

Tisíce obyvatel Bosny si připomněly 8000 obětí genocidy ve Srebrenici

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ