České lékaře, kteří kvůli nespokojenosti s pracovními podmínkami podávají hromadné výpovědi, by mohli nahradit jejich slovenští kolegové. Ti už delší dobu kritizují stav zdravotnictví na Slovensku, nelíbí se jim například povinné lékařské služby, nízké platy nebo zastaralé přístroje. Napsal to slovenský deník Pravda, podle něhož se ovšem ministerstvo zdravotnictví masivního odchodu slovenských lékařů za hranice neobává a doufá, že je chystanými změnami dokáže udržet.
Prezident Slovenské lékařské komory Milan Dragula předpokládá, že situaci v Česku, kde hromadné výpovědi podalo téměř čtyři tisíce lékařů, by mohli využít doktoři nespokojeni s pracovními podmínkami a mzdami.
"Pokud berete v úvahu, že je tam v průměru o 900 eur vyšší plat a lepší pracovní podmínky, tak samozřejmě motivace k odchodu zde je," řekl. Průměrný plat českého lékaře je zhruba 45 až 50 tisíc korun (zhruba 1780 až 1980 eur), to ale především díky odpracovaným službám a přesčasům.
Slovenský ministr zdravotnictví Ivan Uhliarik tvrdí, že situaci sleduje. Ve zdravotnictví prý připravuje změny, které by měly lékaře motivovat, aby zůstali na Slovensku. Šéf Slovenského odborového svazu zdravotnictví a sociálních služeb Anton Szalay naopak míní, že situace v Česku může lékaře k odchodu jen povzbudit. "Určitě zde ta hrozba je. I když ministerstvo situaci mapuje, myslíme si, že situace v Česku může přinést to, že se nějací lékaři rozhodnou odejít pracovat za řeku Moravu."
Podle statistik Slovenské lékařské komory za poslední rok požádalo více než 130 slovenských lékařů o potvrzení, které jim umožňuje pracovat v cizině. Skutečný počet lékařů, kteří odešli pracovat do zahraničí, však údajně může být vyšší, protože v některých zemí toto potvrzení nepotřebují.