Česká republika bude o možném vybudování americké radarové základny mluvit nejen se Spojenými státy, ale také se státy sousedícími, spojenci v NATO i s Ruskem. Premiér Mirek Topolánek to v pátek v Budapešti řekl novinářům po jednání se svým protějškem Ferencem Gyurcsányem.
Český kabinet ve středu oficiálně oznámil Američanům, že je s nimi připraven o vybudování radaru jednat. Topolánek připomněl, že součástí odpovědi je i požadavek na začlenění americké základny do budoucího systému NATO. "To jsem slíbil a to budu plnit," zdůraznil. Chápe totiž obavy některých evropských států ze silného tlaku Ruska, které záměry Američanů v Polsku a Česku vnímá jako ohrožení sféry svého vlivu.
Maďarský premiér: České stanovisko je velice korektní
Maďaři uvítali, že se o vybudování amerického protiraketového systému ve střední Evropě bude mluvit v rámci aliance. "České stanovisko je velice korektní," prohlásil na tiskové konferenci Gyurcsány. Uvedl, že bude-li radar v Česku a rakety v Polsku, bude "deštník" chránit i značnou část Evropy - proto se to týká celé Evropy. Vyvracel však názory, že Maďaři se dívají na americké záměry skepticky.
Gyurcsány soudí, že Praha i Varšava mají právo uzavřít se Spojenými státy bilaterální dohodu. Očekává však, že současně budou o svých záměrech informovat své sousedy a spojence. "Česká republika tomu rozumí, žádná kritika tady není," dodal.
Jednání s Washingtonem je na samém začátku, nelze tedy zatím hovořit o podmínkách a detailech. "Není nic vyjednáno, teprve jsme stanovili parametry vyjednávání," řekl Topolánek. Česko podle něj využije i zkušeností, které mají Maďaři s radarem NATO u Pésce.
Topolánek: Dokážeme, že visegrádská čtyřka není přítěží EU
Topolánek nabídl maďarským politikům, že jeho vláda bude priority svého předsednictví v EU formulovat v rámci takzvané visegrádské čtyřky (V4). Praha bude šéfovat sedmadvacítce za dva roky, jejím mottem má být Evropa bez bariér a hlavním cílem odstranění překážek bránících volnému pohybu lidí, služeb či kapitálu. Topolánek věří, že tyto cíle bude snazší prosadit, shodnou-li se na nich nejdříve Češi s Poláky, Slováky a Maďary.
"Je to obrovská příležitost pro všechny čtyři státy visegrádské skupiny, aby demonstrovaly, že nejsou přítěží EU, ale naopak - že jsou plně integrovány," míní šéf české vlády. Pokud ještě existují bariéry mezi novými a starými členskými státy, měly by padnout během českého předsednictví, věří.
Gyurcsány rád vzpomíná na pivo a Kafku
Gyurcsány a Topolánek v pátek hovořili během oficiálního jednání obou delegací, ve čtvrtek večer se sešli v mnohem méně formální atmosféře v jedné z budapešťských restaurací. Maďarský premiér na tiskové konferenci vzpomínal na Prahu, Franze Kafku a české pivo. Jeho český host mu slova uznání oplatil poznámkou, že i místní pivo má své kvality. "A já jsem schopen to posoudit," dodal Topolánek.
Už ráno přijal českého premiéra maďarský prezident László Sólyom. Mluvili o evropských tématech, ocenili vynikající vztahy obou zemí, hodně času se věnovalo debatě o Janu Amosi Komenském. Do severomaďarského Sárospataku, kde český filozof a pedagog v době svého exilu pobýval, se česká delegace podívá ještě odpoledne.
Foto: archiv
Česko bude radar projednávat se sousedy i s Ruskem
Zahraničí
30. 3. 2007 13:48
Topolánek, Gyurcsány
Autor: ČTK