Česko je zemí míru zaslíbenou

Zahraničí
31. 5. 2007 16:01
Mírumilovní čeští vojáci
Mírumilovní čeští vojáci

Mírumilovní čeští vojáciSpojené státy a Rusko patří mezi nejméně mírumilovné země na planetě. Nejmírumilovnější zemí je naopak Norsko a dobře na tom je i Česká republika, která je na 13. místě. Vyplývá to z prvního "světového mírového indexu", který sestavila organizace The Economist Intelligence Unit. Podle indexu jsou USA ze 121 hodnocených zemí na 96. místě mezi Jemenem a Íránem. Na posledním místě žebříčku je Irák.

Index sestavila skupina mezinárodních odborníků na základě 24 kritérií, jako je počet válek vedených v posledních pěti letech, počet zabitých vojáků, výdělek z prodeje zbraní, vojenský rozpočet, vztahy se sousedními zeměmi, ale i vnitřní faktory jako zločinnost, dostupnost zbraní a vzájemná důvěra mezi občany.

Naším cílem bylo nepočítat jen mechanicky války, ale systematicky zkoumat "strukturu míru", řekl šéf projektu Clyde McConaghy. Studii financoval australský filantrop Steve Killelea pro The Economist Intelligence Unit, která je součástí skupiny renomovaného britského týdeníku The Economist.

Za Norskem následují na prvních příčkách Nový Zéland, Dánsko, Irsko a Japonsko. Německo je 12., Česká republika o příčku níž, ale první mezi bývalými komunistickými zeměmi. Slovensko je na 17. místě, Francie je 34. a Británie 49. Na posledních pěti příčkách je Nigérie, Rusko, Izrael, Súdán a Irák.

"Zlé" velmoci 

Podle autorů studie je Rusko tak nízko především kvůli válkám v Čečensku. Postavení Spojených států, které jen těsně předstihly Írán, ovlivnil počet válek vedených v zahraničí, počet zabitých vojáků a velké náklady na zbrojení. Z domácích faktorů měl nepříznivý vliv počet vězňů, který je v poměru k počtu obyvatel největší na světě. Stejně tak je v USA relativně vysoká zločinnost.

Obecně platí, že k nejmírumilovnějším zemím patří malé stabilní a zámožné demokracie, které jsou součástí regionálních bloků. Z prvních 20 zemí jich je 14 členy Evropské unie, první je další západoevropská země Norsko.

Studie také poukazuje na to, že počet ozbrojených konfliktů od roku 1990 a skončení studené války dramaticky klesl. Do hodnocení, které se bude aktualizovat každý rok, nebyly zahrnuty země jako Afghánistán nebo Severní Korea, protože u nich nebyly k dispozici spolehlivé informace.

Foto: archiv 

Autor: ČTK

Další čtení

USA a Británie oznámily dosažení obchodní dohody

Zahraničí
8. 5. 2025

Novým papežem se stal americký kardinál Prevost, zdůraznil potřebu míru

Zahraničí
8. 5. 2025

V Istanbulu demonstrovaly desítky tisíc lidí za propuštění opozičníka Imamoglua

Zahraničí
7. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ