Československo by mohlo Británii jít příkladem, zní od Tater

Zahraničí
4. 4. 2017 05:55
Slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák.
Slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák.

Vyjednávání o odchodu Británie z Evropské unie by se mohla inspirovat zodpovědným způsobem rozdělení Československa v roce 1993. V rozhovoru s deníkem Pravda to řekl slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák. Londýn bude podle něj testovat jednotu EU, která ale kvůli řešení vnitřních problémů nesmí zanedbávat své pozice na globálním poli.

"Dvacet pět let jsem se odmítal dělit o know-how rozdělení Československa. Teď ale říkám, že se tím můžeme nechat inspirovat," prohlásil Lajčák. "Rozdělení Československa mohlo dopadnout úplně jinak. Mohla převážit snaha jeden druhého ponížit, potrestat. Naštěstí zvítězila zodpovědnost vůči občanům a budoucnosti. Založila vztahy, které mají Češi a Slováci dnes. Proto si opravdu myslím, že jak EU, tak Británie se tím mohou inspirovat," dodal.

Londýn bude podle Lajčáka testovat jednotu EU. Sám to prý pocítil při čtvrtečním telefonickém rozhovoru s ministrem pro brexit Davidem Davisem. Nepřeje si ale, aby se EU snažila využít ve svůj prospěch štěpení mezi Anglií, Skotskem a Severním Irskem.

"Pokud nebudeme jednotní, prohrajeme. Momentálně mám z atmosféry v unii dobrý pocit. Kdybychom nebyli jednotní, mělo by to fatální následky. Při vší úctě k Británii je jedna věc jasná. Po vystoupení z EU musí být země v méně výhodné pozici než členské státy. Je to otázka našeho přežití," míní Lajčák, podle kterého nelze nikomu dovolit "vyzobávání hrozinek".

Lajčák stejně jako německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident François Hollande žádá, aby se jednání o brexitu soustředila nejdříve na podmínky odchodu Británie z EU a teprve následně na novou podobu vzájemných vztahů. Bratislava je podle něj spokojená s návrhem pravidel, kterými se chce EU při rozhovorech o brexitu řídit.

"Brexit není jen o dohodě s Británií. (...) Příběh jednání s Británií a jeho výsledek velmi výrazně ovlivní nastavení fungování sedmadvacítky. Proto je nesmírně důležité, abychom byli jednotní," zopakoval slovenský ministr s tím, že vyústění rozhovorů bude mít velký, i psychologický, dopad na budoucnost unie.

Lajčák, jenž neúspěšně kandidoval na generálního tajemníka OSN, volá současně po větší globální roli EU. Podle něj by se v nově rodícím multipolárním světě měla stát jedním z mocenských pólů. K výraznějšímu mezinárodnímu angažmá prý EU nechybějí prostředky, ale vůle.

"Cítím tendence a slyším hlasy, které říkají, že na to teď není čas, že se musíme soustředit na vnitřní problémy. Nesouhlasím s tím. (...) V regionech v Evropě musíme dát jasně najevo, že EU je tu lídrem, který formuje dění. Bylo by velmi špatné, kdybychom při řešení našich vnitřních problémů takříkajíc zaspali fázi, kdy se můžeme etablovat jako vážný hráč na globální úrovni," upozornil Lajčák.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/AP/Thierry Monasse

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ