Konec "klubu gentlemanů", nenasytnost v "matce všech parlamentů"... Několik týdnů nadzvedával letos Brity ze židlí skandál, který na pokračování odhaloval list Daily Telegraph. Ten se blíže neurčenou cestou dostal k 700 tisícům stran vyúčtování náhrad poslanců Dolní sněmovny v letech 2007 až 2008.
A národ s údivem a rozhořčením zjišťoval, jak si jeho političtí zástupci z veřejných peněz vylepšovali životní standard, jak to jen šlo. Účtárnou parlamentu si nechávali proplácet vše možné od pornofilmů přes žrádlo pro psy, taxi pro nakupující manželku, luxusní polštáře, domečky pro kachny, vodní příkopy nebo blikající záchodová prkýnka. To vše odůvodňováno náklady na tzv. druhé bydliště, jež poslanci dle platných regulí můžou mít, aby mohli být blízko jak voličům ve svém volebnímu okrsku, tak svému křeslu ve Westminsteru.
ČTĚTE TAKÉ: Novým předsedou britské Dolní sněmovny je konzervativec
Dům kachnám, brýle choti. Skandál poslanců pokračuje
Tento systém, konstatovala britská média, však otevřel stavidla podvodům, chamtivosti, nečestnosti..., a mocně otřásl důvěrou veřejnosti nejen v poslance, ale v celý politický systém. Začaly se kutálet hlavy. Nejprominentnější obětí zneužívání náhrad se stal spíkr, tedy předseda parlamentu Michael Martin, který se rád stylizoval do role "monarchy". Bylo to poprvé od roku 1695, kdy tento post musel někdo z donucení a s ostudou opustit.
ČTĚTE TAKÉ: Další slib politiků: náhrady po volbách ořežeme
Na byt jsem uspořil z náhrad, přiznal Sobotka
Na svůj úřad rezignovala ministryně vnitra Jacqui Smithová, jeden státní tajemník v resortu justice a další dva ministři Brownova kabinetu se museli veřejně kát za omyly, jichž se při čerpání náhrad dopustili. Dlouhá řada poslanců ztratila dosavadní čelné funkce, vyloučili je ze stranických frakcí anebo přislíbili, že už se při následujících volbách nebudou ucházet o poslanecký mandát. Nejde ale zdaleka jen o Londýn, zdůrazňují kritici. V mnoha zemích požívají poslanci jen těžko vysvětlitelná a často dobře skrytá privilegia.
Foto: Reuters