<span>Chaos, tlačenice</span> a protesty na klimatické konferenci

Zahraničí
15. 12. 2009 17:31
Zápalné lahve na policisty. Poté převoz do klece.
Zápalné lahve na policisty. Poté převoz do klece.

Zápalné lahve na policisty. Poté převoz do klece.Stavěli barikády, házeli molotovovy koktejly a zapalovali kontejnery s odpadky. Demonstranti ovládli v noci na dnešek kodaňské ulice. Centrum, kde pokračuje konference OSN o klimatu, ochromily zase tisíce nových delegátů. Atmosféra na summitu houstne.

Při nočních protestech zadržela policie asi 200 lidí, kteří skončili v obávaných klecích. Lidé v nich zavření si stěžují na prý až nelidské podmínky a připravují hromadnou žalobu.

O uplynulém víkendu pořádkové síly vybavené zvláštními pravomocemi zadržely téměř půldruhého tisíce lidí. Na středu militantní skupiny hrozí, že se pokusí dobýt konferenční středisko.

Protestní akce se soustředily do okolí bohémské enklávy Christiania, v níž přímo uprostřed dánské metropole žijí vyznavači nezávislého životního stylu a kde se souběžně s ekologickým summitem OSN koná alternativní konference. Policie do ulic Christianie pronikla i se psy.

Také v kongresovém centru, kde jednají zástupci 192 zemí světa, vládne chaos. Organizátorům se celá akce pomalu vymyká z rukou, až příliš mnoho lidí se chce zúčastnit této významné akce.

ČTĚTE TAKÉ: Luxusní hotely politikům, klece pro demonstranty

Ostrovní státy se bojí, že skončí pod hladinou oceánu.Protože konferenční středisko bylo v neděli kvůli nezbytné údržbě zavřeno, nemohli se registrovat delegáti, kteří přijíždějí na druhou polovinu jednání. V pondělí tisíce z nich utvořili v mrazovém počasí ohromnou frontu čekajících. "Chceme dovnitř!"

"Styďte se!" skandoval dav před centrem. Pro dánské pořadatele to znamená velkou škodu na jejich image.

Čtyři dny před konce klimatické konference se tvrdě bojuje o její závěry. Tlak na účastníky jednání roste. "Čas je náš největší nepřítel," ozývá se z kruhu organizátorů.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun odstartoval svým podvečerním projevem oficiální rozhovory na ministerské úrovni. Na schůzce se očekává více než stovka šéfů států a vlád, včetně amerického prezidenta Baracka Obamy, ruského prezidenta Dmitrije Medveděva a čínského premiéra Wen Ťia-paa. Dnes přiletěl do Kodaně britský premiér Gordon Brown.

Aktivista nocuje v prostorách konferenčního centra.O registraci na akci zažádalo přes 40 tisíc zájemců, ovšem do konferenčního střediska se jich najednou vejde maximálně 15 tisíc. Nevládním organizacím, které do Kodaně vyslaly tisíce svých členů, tak bylo oznámeno, že na čtvrteční a páteční jednání bude vpuštěno vždy jen tisíc z nich. Novináři budou mít nařízeno zůstat v mediálním centru.

Naděje na uzavření nové dohody o klimatu, která by měla vzejít z konference a nahradit Kjótský protokol o snižování emisí skleníkových plynů po jeho vypršení v roce 2012, jsou ale zatím malé.

ČTĚTE TAKÉ: Dva týdny na záchranu světa. Začíná konference o klimatu
                       
Kodaň kvůli summitu praská ve švech. Limuzíny došly

V pondělí diskusi významně pozdržel bojkot rozvíjejících se zemí vedený africkými státy. Skupina požadovala větší závazky vyspělých států k omezení produkce skleníkových plynů a rozšíření platnosti kjótského protokolu.

Podle zmíněné skupiny by bohaté státy, které si stanovily konkrétní cíle ve snižování exhalací v rámci kjótského protokolu, měly zůstat nadále pod tímto schématem, zatímco USA a velké rozvíjející se ekonomiky jako Čína a Indie, jež nejsou signatáři protokolu, by si měly stanovit své závazky v nově vytvořené dohodě.

Na jednání se vejde jen menší část přihlášených delegátů.


Evropská unie a další rozvinuté země ale prosazují myšlenku vzniku zcela nového dokumentu, nahrazujícího kjótský protokol.

Rozpory mezi vyspělými a rozvíjejícími se státy pokračují rovněž v dnešních debatách. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Ťiang Jü dnes obvinila vyspělé země, že couvají ze svých slibů finanční podpory pro chudé státy na pomoc v boji proti globálnímu oteplování. Změna jejich pozice "zbrzdí kodaňskou konferenci", řekla na tiskové konferenci mluvčí diplomacie Číny, která je největším znečišťovatelem životního prostředí na světě.

Evropská unie minulý týden oznámila, že v letech 2010 až 2012 poskytne chudým státům na boj s klimatickými změnami 7,2 miliardy eur (zhruba 187 miliard korun).

Ještě se nepropadám. Gen. tajemník OSN na inspekci polárních oblastí.

Foto: ČTK/AP a archiv OSN

Autor: - pp -, ČTK

Další čtení

Papež František zemřel na mrtvici a následné selhání srdce

Zahraničí
Aktualizováno: 21. 4. 2025 23:25

Představitelé USA, Ukrajiny a Evropy budou v Londýně jednat o příměří

Zahraničí
21. 4. 2025

Světoví státníci oceňují osobnost zesnulého papeže Františka

Zahraničí
21. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ