Řecká vláda hodlá proti plánované stávce středoškolských učitelů uplatnit zákon o nuceném nástupu do zaměstnání a zatknout ty, kdo by se jí zúčastnili. Sdělil to ministr školství Konstantinos Arvanitopulos. Učitelé plánují celostátní 24hodinovou stávku na 17. května, kdy začínají přijímací zkoušky na vysoké školy, a další stávky v následujícím týdnu na protest proti plánům zefektivnění jejich práce.
Vláda premiéra Antonise Samarase plánuje využít vynucovacího zákona letos již potřetí. Poprvé ho použila v lednu, aby donutila k návratu do práce stávkující zaměstnance aténského metra, podruhé v únoru proti pracovníkům trajektů.
Vláda chce zavést pro učitele středních škol dvě hodiny výuky týdně navíc a přesunout 4000 z nich do vzdálených částí země, kde na rozdíl od velkých měst učitelé chybí. Odborový svaz učitelů OLME tvrdí, že kvůli prodloužení úvazku přijde o práci kolem 10.000 učitelů na částečné úvazky.
OLME plánuje na pondělí demonstraci v Aténách. Svaz také vyzval odbory veřejného a soukromého sektoru, aby se k jeho stávce 17. května ze solidarity připojily.
Ministr Arvanitopulos uvedl, že zákaz stávky je nezbytný. Podle něj mají studenti "svaté právo", aby jejich přijímací zkoušky proběhly bez potíží. Středoškolští učitelé na průběh přijímaček dohlížejí.
Řecký parlament minulý měsíc schválil nový soubor úsporných opatření, která počítají mimo jiné s bezprecedentním propouštěním státních zaměstnanců v počtu 15.000. Přijetí balíku bylo nutné k tomu, aby Atény dostaly další část mezinárodního záchranného úvěru, bez něhož by Řecko muselo vyhlásit bankrot.
Zeštíhlení veřejného sektoru je jedním z klíčových požadavků Evropské unie a Mezinárodního měnového fond vůči Řecku. Veřejný sektor v zemi včetně školství je silně přebujelý, protože politici tradičně získávají voliče sliby zaměstnání ve státních službách.