Chemické útoky jsou odporné. Ministři: Žádáme nezávislé šetření

Zahraničí
16. 4. 2018 10:59
Britský ministr zahraničí Boris Johnson hovoří s novináři při příjezdu do Lucemburska, kde se setkali ministři zahraničí EU.
Britský ministr zahraničí Boris Johnson hovoří s novináři při příjezdu do Lucemburska, kde se setkali ministři zahraničí EU.

Jakékoliv použití chemických zbraní je nepřijatelné, porušuje mezinárodní právo a viníci musejí být pohnáni k odpovědnosti. Shodli se na tom ministři zahraničí členských zemí EU s tím, že poslední zprávy o používání takových zbraní v Sýrii jsou šokující a musejí být plně a nezávisle vyšetřeny.

Šéfové diplomacií evropské osmadvacítky dopoledne v Lucembursku odsouhlasili závěry týkající se chemického odzbrojení a nešíření těchto zbraní. Útok ze 7. dubna v syrské Dúmě, při němž byly zřejmě právě chemické zbraně použity, už vedl k sobotnímu útoku USA, Francie a Británie na zařízení související s chemickým programem syrského režimu prezidenta Bašára Asada.

Všechny členské země EU prosazují naprostý zákaz a celosvětovou likvidaci chemických zbraní. Používání chemických látek státy i nestátními aktéry jako zbraně je podle unie "odporné a odsouzeníhodné" za jakýchkoliv okolností, porušuje mezinárodní právo a může představovat válečný zločin a zločin proti lidskosti.

Právě to, že porušování "stoletého tabu" na chemické zbraně zašlo nyní v Sýrii příliš daleko, okomentoval dnes při příchodu na ministerské jednání sobotní vojenskou akci britský ministr zahraničí Boris Johnson.

Evropská unie v závěrech také odsoudila používání chemických zbraní Syrskou republikou a teroristickou organizací Islámský stát (IS), jak potvrdila zjištění Společného vyšetřovacího mechanismu Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) a OSN v letech 2016 a 2017. Použití sarinu syrskými silami při náletu na vesnici Chán Šajchún v provincii Idlib v dubnu 2017 je podle EU důkazem, že režim prezidenta Bašára Asada nezlikvidoval plně svůj chemický program a je dál odhodlán takové zbraně používat.

Přijaté závěry také připomínají útok nervovou látkou na někdejšího dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru v jihobritském Salisbury a názor summitu EU, který souhlasil s britským hodnocením, že odpovědné za čin je s největší pravděpodobností Rusko.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/AP/Virginia Mayo

Další čtení

Konečně je to tady. Netanjahu navrhl Trumpa na Nobelovu cenu míru

Zahraničí
8. 7. 2025

Trump řekl, že USA pošlou Ukrajině další zbraně, aby se mohla bránit

Zahraničí
8. 7. 2025

Leyenová čelila kritice, velká část frakcí ji přesto při hlasování podpoří

Zahraničí
7. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ