Nebezpečná zlodějna
Chemický otisk má zabránit krádežím na kolejích
23.11.2011 15:05
Krádeže kovů zažívají konjunkturu. Na železničních trasách v Evropě jsou jimi postiženy i Německé dráhy (Deutsche Bahn). Když mizí nejrůznější součásti vybavení kolejišť, jsou ohroženy i životy pasažérů. Bezpečnostní orgány se nyní snaží zloděje od jejich nekalého řemesla odradit.
Začaly k tomu používat takzvanou umělou DNA.
Podobně jako třeba v České republice mají zloději ve Spolkové republice spadeno často na měděné kabely, lana, transformátory, kolejové propojky či tlumivky. Speciální látkou už DB označila stovky kilometrů tratí ve východním Německu a v Severním Porýní-Westfálsku (NRW), sdělila tento týden Susane Kufeldová.
Je šéfkou bezpečnosti koncernu pro východní region a novou techniku představila médiím v Lipsku. V případě loupeže zanechá speciální substance stopy na rukou a nástrojích zlodějů. Tímto způsobem lze pak snadněji identifikovat jak ukradené věci, tak samotné zloděje.
Substance je vidět jen pod ultrafialovým světlem a v první fázi se stříká především na kovové předměty, na něž mají lapkové obzvláště spadeno. Jen v Sasku, Sasku Anhaltsku a Duryňsku se krádeže kovů v porovnání s loňskem zvýšily více než dvojnásobně.
Takzvaná umělá DNA v boji se zločinem není úplnou novinkou. Bezpečnostní úřady ji například v Německu používají už nějaký čas třeba ve Frankfurtu nad Odrou jako pilotní projekt. Právě tam, na hranici s Polskem, vzrostl počet krádeží aut.
Zájemci si mohou od letošního dubna nechat označit svůj vůz nebo jeho jednotlivé části umělým chemickým otiskem. Ukradený automobil lze poté celkem snadno identifikovat. Ztěžuje se tím též jeho prodej.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.