Chorvatsko odvolalo xenofobní diplomatku. Prosazovala ideu "bílé Evropy"

Zahraničí
20. 8. 2019 12:45
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Chorvatsko odvolalo vysoce postavenou diplomatku na velvyslanectví v Berlíně, protože na sociálních sítích prosazovala ideu "bílé Evropy" a další xenofobní postoje. S odvoláním na chorvatské ministerstvo zahraničí o tom informoval server Balkan Insight.

První tajemnice na ambasádě Elizabeta Madjarevičová byla povolána zpět do Chorvatska a byla zahájena procedura jejího propuštění, uvedlo ministerstvo.

"Stáhli jsme ji z funkce. Její mandát vypršel, byla odvolána. Diplomat nikdy není soukromou osobou," řekl na tiskové konferenci ministr zahraničí Gordan Grlić Radman.

Chorvatský zpravodajský server Index v pátek zveřejnil řadu anglicky psaných facebookových příspěvků, v nichž Madjarevičová velebila ideu "bílé Evropy".

"Čistá a autentická Evropa," napsala 8. srpna pod snímek jaderského pobřeží Chorvatska. "Pouze bílí Evropané, jak to v celé Evropě bývalo před pouhými 30 lety. To by měla být dobrá reklama na dovolenou. Jeden by si myslel, že to už není možné, ale naštěstí je."

V posledních letech se Madjarevičová, která byla na misi v Berlíně teprve od letošního ledna, na facebooku vyjadřovala v tom smyslu, že muslimští migranti a uprchlíci přicházejí do Evropy s cílem "islamizovat" kontinent. V jednom příspěvku také naznačila souvislost mezi LGBT orientací (lesbičky, gayové, bisexuálové a transgenderové osoby) a pedofilií.

Po zveřejnění článku Madjarevičová původně tvrdila, že si stojí za svým "osobním názorem", který je součástí konzervativního vidění světa, a že není "ani veřejný činitel, ani politik". Hned následující den však byl její facebookový účet smazán a německo-chorvatskému on-line časopisu Fenix sdělila Madjarevičová, že její účet napadli hackeři a že autorkou těch kontroverzních příspěvků není ona. Dodala, že mediální zprávy jsou ve skutečnosti útokem proti chorvatské vládě a ministrovi Radmanovi.

Šéf diplomacie se ale k její verzi nepřiklonil a postavil se za její vyloučení z diplomatického sboru. Premiér Andrej Plenković označil chování diplomatky za katastrofu a její odvolání podpořil.

Server Index ve svých článcích viní chorvatskou vládu i státní správu ze skryté tolerance rasismu a xenofobie. Madjarevičová byla totiž pracovnicí ministerstva už od roku 2012 a své krajně pravicové názory údajně ventilovala nejenom na sociálních sítích, ale i v odborných časopisech. Pozastavuje se také nad tím, jak mohla být vyslána zrovna do Berlína, když německé kancléřce Angele Merkelové na sociálních sítích zcela nediplomaticky veřejně vyčítala "nedostatek vlastní kultury".

Autor: ČTK Foto: , ČTK/DPA/Rolf Haid

Další čtení

Vladimir Putin

Stále výsměch. Moskva chce mír, ale nevzdá se cílů války, řekl Putin Trumpovi

Zahraničí
3. 7. 2025
ilustrační foto

Ukrajinské rakety zabily ruského generála, oblíbence Putina. Povýšil ho

Zahraničí
3. 7. 2025
Amelia Earhartová a Fred Noonan, pilotka, navigátor

Američané znovu hledají letadlo Amelie Earhartové. Vyřeší záhadu?

Zahraničí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ