Chorvatsko se Slovinskem se přou o moře. Bez úspěchu

Zahraničí
19. 12. 2017 23:11
Piranský záliv.
Piranský záliv.

Předsedové vláda Chorvatska Andrej Plenković a Slovinska Miro Cerar při jednání v Záhřebu nedosáhli vůbec žádného pokroku v řešení historického sporu obou zemí o Piranský záliv. Vyplývá to z jejich vyjádření, která učinili po svém setkání na tiskové konferenci.

Oba před novináři mluvili o velice přátelských vztazích svých zemí a o odhodlání dále je rozvíjet a prohlubovat. Pokud jde ale o hraniční spor a rozhodnutí mezinárodní arbitráže, jež vyšlo vstříc Lublani, dali jasně najevo, že se z místa nepohnuli ani o píď.

Mezinárodní arbitrážní soud koncem června přiznal Slovinsku značnou část Piranského zálivu a koridor, jenž Slovincům poskytuje přístup na otevřené moře. Chorvatsko soud v roce 2015 ale označilo za zkompromitovaný a arbitráž odmítlo.

"Pro Chorvatsko je otázka (společné) hranice na stole a přejeme si ji řešit," zdůraznil Plenković. Podle něj se na východisku musejí dohodnout obě země samy bez ohledu na arbitrážní verdikt, i když, jak přiznal, "z velké části" bere ohled na stanovisko Chorvatska. Tvrdil přitom, že "existuje vysoký stupeň shody ohledně toho, jak by hranice měla vypadat". Opět také nabádal Slovince, "aby se vyhnuli jednostranným krokům".

"Rozumím stanovisku, které vyložil Plenković, ale s tím stanoviskem nesouhlasím," řekl na druhé straně podle webu deníku Večernji list Cerar. A hned potvrdil pevný postoj Lublaně, která trvá na tom, že zmíněné arbitrážní rozhodnutí je závazné pro oba státy.

Vyjádřil lítost nad tím, že Záhřeb svůj názor nezměnil a nadále verdikt arbitráže neuznává. Slíbil, že Slovinsko vyvolávat žádné incidenty kvůli tomu nebude. Slovinci jsou podle jeho slov "nadále otevřeni dialogu", ovšem, jak hned dodal, "abychom realizovali arbitrážní rozhodnutí".

O spornou vodní plochu v Jaderském moři se obě země přou už od získání nezávislosti v roce 1991. V roce 2008 kvůli tomu Lublaň několik měsíců blokovala rozhovory o přijetí Chorvatska do Evropské unie. Na arbitráži se obě země nakonec dohodly v listopadu 2009.

Záhřeb arbitráž ale v roce 2015 odmítl poté, co chorvatská média zveřejnila přepis rozhovoru, při němž se prý slovinský zástupce v arbitrážním soudu Jernej Sekolec domlouval s pověřenkyní slovinského ministerstva zahraničí o taktice dalšího postupu a o působení na ostatní arbitry. Záhřeb proto verdikt neuznal a ignoruje ho.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Neznámý

Další čtení

Ukrajina a Spojené státy podepsaly memorandum o nerostných surovinách

Zahraničí
17. 4. 2025

Při střelbě na floridské univerzitě zemřeli dva lidé, policie má podezřelého

Zahraničí
17. 4. 2025

U Neapole se zřítila kabina lanovky. Čtyři lidé zemřeli, další zachránili

Zahraničí
17. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ