Chorvatský premiér nejede do Srbska. Vadí mu ultranacionalisté

Zahraničí
28. 11. 2014 21:30
Zoran Milanović je nespokojený s reakcemi vlády v Bělehradě na propuštění četnického vůdce Vojislava Šešelje.
Zoran Milanović je nespokojený s reakcemi vlády v Bělehradě na propuštění četnického vůdce Vojislava Šešelje.

Chorvatský premiér Zoran Milanović zrušil plánovanou prosincovou cestu do Srbska kvůli provokativním výrokům srbského ultranacionalisty Vojislava Šešelje a podle Záhřebu nedostatečné odsuzující reakce srbského vedení. Informuje o tom páteční záhřebský deník Jutarnji list.

"Zoran Milanović je nespokojený s reakcemi vlády v Bělehradě na propuštění četnického vůdce Vojislava Šešelje a v nejbližší době se nesetká se srbským premiérem Aleksandarem Vučičem," citoval dnes list čtvrteční vyjádření nejmenovaného vysokého zdroje v chorvatské vládě.

Rozhodnutí Milanoviče nejet 16. prosince do Bělehradu na setkání předsedů vlád 16 zemí střední a jihovýchodní Evropy s čínským premiérem Li Kche-čchiangem potvrzuje opětné zhoršování vztahů mezi oběma zeměmi. Při příležitosti této mezinárodní akce se počítalo i se setkáním Milanoviče a Vučiče.

Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) před dvěma týdny dočasně pustil Šešelje na léčení rakoviny v Srbsku, než bude nad ním vynesen rozsudek. Šešelj je obžalován z odpovědnosti za zločiny spáchané během válečných konfliktů v Bosně a Chorvatsku v první polovině devadesátých let. Ve vazbě haagského tribunálu už strávil 12 let.

Po příletu do Bělehradu 12. listopadu se vůdce srbských nacionalistů vrátil ke své rétorice z válečných dob a mimo jiné zopakoval, že nadále věří v myšlenku "Velkého Srbska", která přispěla k propuknutí válek v Chorvatsku a Bosně. V obou těchto republikách žije silná srbská menšina, která odmítla rozpad bývalé jugoslávské federace a chtěla zůstat ve spojení se Srbskem, v čemž je Bělehrad podporoval.

Vládu v Záhřebu velmi popudilo samotné propuštění Šešelje. Jeho následná prohlášení hněv Chorvatů jen zvýšila. Poslední kapku pak podle deníku Jutarnji list představuje "mlčení srbské vlády, které je o to horší, že Vučić i (srbský prezident Tomislav) Nikolić bývali Šešeljovými spolupracovníky".

Evropský parlament z chorvatské iniciativy ve čtvrtek schválil rezoluci, v níž vyzval srbskou vládu, aby se od kontroverzních výroků Šešelje distancovala. Vučić následně rezoluci kritizoval, protože podle něj jen opět podněcuje nepřátelský postoj vůči Srbům. Zdůraznil, že Šešeljova politika už v Srbsku neexistuje a srbská vláda s ní nemá nic společného. Poukázal přitom i na skutečnost, že Šešelje nepropustilo Srbsko, nýbrž ICTY.

Vučić a Nikolić byli dříve členy Srbské radikální strany (SRS), Nikolić dokonce po Šešeljovi jejím druhým mužem. Oba se však po odchodu Šešelje do Haagu od jeho politiky odklonili a založili proevropsky orientovanou Srbskou pokrokovou stranu (SNS), která letos s převahou vyhrála předčasné parlamentní volby.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP/Filip Horvat

Další čtení

Konečně je to tady. Netanjahu navrhl Trumpa na Nobelovu cenu míru

Zahraničí
8. 7. 2025

Trump řekl, že USA pošlou Ukrajině další zbraně, aby se mohla bránit

Zahraničí
8. 7. 2025

Leyenová čelila kritice, velká část frakcí ji přesto při hlasování podpoří

Zahraničí
7. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ