Chorvatský prezident Stjepan Mesić navštívil Kosovo, cestu označil za výraz přátelství k zemi, kterou by mělo uznat více států. Mesičův příjezd pobouřil Srby, kteří nezávislost své někdejší provincie neuznávají. Srbský prezident Boris Tadić obvinil svého chorvatského kolegu z "velmi efektivního ničení vztahů se Srbskem".
"Má návštěva Kosova není namířena proti nikomu. Přijel jsem vylepšit vzájemné vztahy, stabilitu a bezpečnost v regionu. Přicházím do Kosova jako přítel této mladé země a jejích obyvatel, kosovských Albánců a Srbů. Opakuji, kosovských Albánců a Srbů," prohlásil Mesić. Dodal, že nezávislost Kosova je realita, kterou je třeba přijmout.
"Jsem si vědom, že tento můj názor někteří nesdílejí. Čas jim ukáže, že se mýlili," věří Mesić, jehož druhý prezidentský mandát skončí v únoru. Jeho nástupce Chorvaté zvolí tuto neděli.
ČTĚTE TAKÉ: Kosovo popírá, že by oběťmi odebírání orgánů byli Češi
Je samostatné Kosovo legální? Soudci a chytrá horákyně
Chorvatský prezident měl původně přijet do Kosova ve čtvrtek, kdy pravoslavní Srbové slaví Vánoce. Právě z tohoto důvodu cestu o den odložil.
Není návštěva jako návštěva
V Kosovu se Mesić těsně minul s Tadičem, který u příležitosti východokřesťanských vánočních svátků strávil noc ze středy na čtvrtek ve středověkém klášteře srbské pravoslavné církve Visoki Dečani u Peče na severozápadě Kosova, zapsaným na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
Vztahy mezi Bělehradem a Záhřebem poškodila žaloba, kterou Srbsko na začátku ledna podalo na Chorvatsko u Mezinárodního soudního dvora OSN v Haagu za genocidu údajně spáchanou během války v bývalé Jugoslávii v první polovině devadesátých let. Srbsko tak reagovalo na obdobnou žalobu Chorvatska podanou dříve.
Dobré vztahy mezi těmito někdejšími válečnými rivaly jsou považovány za klíčové pro udržení stability v regionu. Oba státy také usilují o vstup do Evropské unie, Chorvatsko je ovšem vstupu o poznání blíže.
Kosovo v únoru 2008 jednostranně vyhlásilo nezávislost na Srbsku, od té doby ho uznalo 64 ze 192 členských států OSN v čele s USA. Ze zemí Evropské unie tak vedle Slovenska neučinily Španělsko, Rumunsko, Kypr a Řecko. Ke kosovské samostatnosti se staví odmítavě také Moskva.
Foto: Profimedia.cz