Na
Brýle nosil při japonském turné, mžoural jimi z pódia haly Nippon Budōkan (často jen Budokan), o níž se mylně píše jako o posvátné starožitnosti. Podle aukční síně 991.com zájemci v prvních čtyřiadvaceti hodinách dražby “zavařili” telefony.
Britský tisk soudí, že cena do konce července, kdy dražba končí, překročí milion liber (42 milionů korun). Na tuto sumu si nechalo pojistit “lennonky”, které John nosil při natáčení alba Imagine (1971), muzeum Beatles v jeho rodném Liverpoolu.
V Nippon Budōkan Beatles odehráli v červnu a červenci 1966 pět představení, ne při všech John brýle měl. Hala byla postavena pro zápasy v judu při olympijských hrách v roce 1964. Radikální nacionalisté viděli ve vystoupení rockerů znesvěcení nikoli svatostánku, ale posvátných bojových umění. Hrozili jim likvidací. Turné se změnilo v policejní manévry.
Beatles je strávili zavření v hotelu. Kontaktem s japonským světem jim byl tlumočník Junishi Yore, s nímž se John spřátelil. Na rozloučenou od něj dostal dárek, oplatil mu brýlemi. Po Lennonově smrti Japonec vymáčkl tmavá skla: Aby John v posmrtném životě viděl. V roce 1984 brýle prodal americkému sběrateli s potvrzením původu (na fotografii).
Absurdní zážitek s japonskými nacionalisty přispěl k rozhodnutí Beatles skončit ještě v témže roce s koncertováním. Smrtí jim vyhrožovali náboženští fanatici i ve Spojených státech, kde “Fab Four” zahráli o měsíc později naposledy.
Na snímcích lennonské relikvie: (1) při koncertu v hale Nippon Budōkan; (2) dopis s potvrzením původnosti brýlí.
Foto: Reuters