Čím lidnatější, tím lepší. Úspěch azylantů záleží i na spolkové zemi

Zahraničí
28. 3. 2017 10:48
Na protest proti sběru afghánských uprchlíků a jejich následné deportaci demonstrovalo asi 150 lidí na mezinárodním letišti v Mnichově.
Na protest proti sběru afghánských uprchlíků a jejich následné deportaci demonstrovalo asi 150 lidí na mezinárodním letišti v Mnichově.

Jestli běženec v Německu dostane azyl či nikoli, nezáleží jen na jeho individuálním osudu, ale také na tom, ve které spolkové zemi o ochranný status požádá. Vyplývá to ze studie univerzity v jihoněmecké Kostnici. Zatímco v západoněmeckém Sársku v letech 2010 až 2015 uznaly úřady až 70 procent žádostí o azyl, v Berlíně to byla jen asi čtvrtina.

Anketa:

Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?

Velké rozdíly mezi podíly uznaných žádostí o azyl v jednotlivých spolkových zemích jsou o to zajímavější, že o udělení ochrany rozhoduje v Německu pouze Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF), což je jediný centrální úřad s pobočkami po celé zemi.

Nejvyšší podíl uznaných žádostí o azyl ve sledovaných pěti letech vykazovaly ze šestnácti spolkových zemí Sársko (69 procent) a Brémy (55,7 procenta), nejnižší naopak Sasko (26,9 procenta) a Berlín (24,6 procenta).

Podle studie berou zaměstnanci jednotlivých poboček BAMF v azylovém řízení ohled i na konkrétní podmínky jednotlivých spolkových zemí. Například v zemích, kde došlo ke xenofobním útokům, v následujícím roce podle studie úřad uznal méně žádostí o azyl jako oprávněných. Také počet obyvatel v jednotlivých spolkových zemích hraje podle studie roli: Čím lidnatější země, tím větší šance dostat azyl. Větší naději na zisk ochrany mají žadatelé například i ve spolkových zemích s nižší nezaměstnaností.

Rozdílné je podle autora studie Geralda Schneidera například i uznávání žádostí o azyl u jednotlivých národností. Zatímco u Syřanů byl podíl počtu uznaných žádostí o azyl ve všech šestnácti německých spolkových zemích zhruba shodný, u Iráčanů panovaly významné rozdíly. Zatímco v Dolním Sasku uznal úřad v letech 2010 až 2015 75,5 procenta jejich žádostí o azyl, v sousedním Sasku-Anhaltsku to bylo jen 37,5 procenta.

Podle Schneidera by ale rozhodování o žádostech o azyl mělo být jednotné a nezávislé na situaci v jednotlivých částech Německa. Nyní jde podle něj o "azylovou loterii".

Mluvčí BAMF ale kritiku odmítla. Řízení o udělení azylu je podle ní vždy individuální záležitostí, a data tak nelze srovnávat. Vždy je nutné určit, jaké nebezpečí ve vlasti hrozí konkrétní osobě, a paušalizace tak podle ní není na místě, uvedla. Úřad navíc disponuje řadou postupů, jak ověřovat kvalitu rozhodování jednotlivých úředníků, dodala na obranu mluvčí.

Autor: ČTK , DPAFoto: ČTK , ZUMA/Sachelle Babbar

Další čtení

Netanjahu navrhl Trumpa na Nobelovu cenu míru, Trump ohlásil jednání s Íránem

Zahraničí
8. 7. 2025

Trump řekl, že USA pošlou Ukrajině další zbraně, aby se mohla bránit

Zahraničí
8. 7. 2025

Leyenová čelila kritice, velká část frakcí ji přesto při hlasování podpoří

Zahraničí
7. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ