Vatikán a italští biskupové v pátek ostře vystoupili proti návrhu zákona o uznávání partnerských svazků společně žijících osob, který ve čtvrtek schválila italská vláda. Katolická církev považuje takové uznání za ohrožení instituce manželství.
Vatikánský deník Osservatore Romano věnoval dokumentu úvodník pod příznačným titulkem Zraněná rodina a italští biskupové varovali před těžkými právními a kulturními dopady na budoucnost společnosti.
Návrh zákona, o němž bude ještě jednat parlament, přiznává určitá práva nesezdaným párům, heterosexuálům i homosexuálům, ale také bratrům a sestrám či strýcům a synovcům, kteří o to požádají. Cílem autorů bylo vyhnout se symbolické dimenzi manželství. Dokument vláda schválila po rozvleklých jednáních a výsledkem je velmi mírně laděný návrh. Vládní koalici levého středu tvoří jak levicové strany, tak i katolíci, takže bylo těžké najít konsenzus.
Kritika ze strany církve je podle Prodiho nemá opodstatnění
Princip rodiny založené na manželství mezi mužem a ženou považují za neoddiskutovatelný jak papež Benedikt XVI., tak předseda italské biskupské konference kardinál Camillo Ruini. Italský katolický deník Avvenire pod titulkem Non possumus (Nemůžeme) zdůraznil, že se takto rýsuje trhlina, která nevyhnutelně ovlivní italskou politiku.
"Naše demokracie potřebuje povzbuzení, ne ponaučování," reagoval na to premiér Romano Prodi, sám praktikující katolík. List La Repubblica (levicově orientovaný) v pátek pranýřoval "bezprecedentní útok" katolické církve a tlak ještě silnější než v 70. a 80. letech, kdy se v Itálii diskutovalo o interrupcích a rozvodu.
Od té doby - za pontifikátu Jana Pavla II. a Benedikta XVI. - se obrana rodiny založené na manželství mezi mužem a ženou stala hlavním tématem poselství církve, jak ve jménu křesťanské morálky, tak ve jménu přírodního zákona, který podle církve platí pro všechny.
V současné podobě návrh zákona spíše uznává práva každé osoby žijící v páru než práva páru jako takového. Mezi právy, která jsou osobám žijícím ve svazku přiznána, jsou zdravotní a sociální podpora, dědická práva, právo na penzi po partnerovi a na přechod nájemní smlouvy v případě úmrtí druha.
Foto: AP